Youtube Reklam Yasaklarını Devreye Soktu! Youtube Reklamları Kaldırılıyor!

Youtube, alkol, siyasi ve kumar reklamlarını kaldırma kararı aldı. Reklamların engellenmesinde Trump detayı ise çok dikkat çekti.

Youtube, bir süredir reklam politikasında çeşitli güncellemeler yapmaktaydı. Buna göre yapılan güncellemelerde biri daha gerçekleşiyor. Buna göre bazı reklam türlerinin vitrinde gözükmeyeceği kesinleşiyor. Oran olarak çok daha az gözüktüğü bilinen reklamlar, artık hiç gösterilmeyecek. Youtube açılış sayfasında ekranı kaplayan vitrin bölgesindeki reklamlardan söz ediyoruz. Peki hangi reklam türleri engellenecek?

Alkol, Siyasi ve Kumar Reklamları Yasak!

Youtube, vitrin bölgesinde alkol, kumar ve siyasetle bağlantılı reklamların kaldırılacağını duyurdu. Böylelikle çeşitli propagandalara fırsat verilmeyecek. Ayrıca kullanıcıların az ilgilendiği ve çeşitli yanlış anlaşılmalara yol açabilecek bu kategorilerin bir şekilde baskılanması sağlanacak.

Trump Reklamları Tartışmaya Yol Açmıştı!

Trump, 2020 yılı ABD Başkanlık seçimlerinde Youtube üzerinde vitrin bölümü de dahil olmak üzere pek çok defa reklam vermişti. Milyonlarca kişiye verilen bu reklamlar tepki çekse de Youtube sonradan politikasını değiştirme kararı aldı. Siyasi reklamların insanları rahatsız etmesinin ve çeşitli manipüle teknikleriyle reklamın amacından sapmasının önüne geçti. Daha önce bu reklam türlerinin az gösterildiği biliniyordu. Özellikle de kumar ve alkol temalı reklamların vitrinde engellenmesinden önce yüzdelik olarak insanlara daha az gösterildiği reklam ayarları kısmında da mevcuttu. Ancak Youtube, yeni güncellemesiyle çok daha sert bir engellemede bulunacak.