Ev almak isteyenlere son uyarı geldi! Tapunuza dikkatlice bakın, sakın bunu yapmayın!

Ev almak isteyenlere son uyarı geldi! Tapunuza dikkatlice bakın, sakın bunu yapmayın!
Ev sahibi olmak, her ailenin en önemli hedeflerinden biridir. Ancak, bir konut satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır.

Tapunuza dikkatlice bakın, sakın bunu yapmayın! Ev almak isteyenlere son uyarı geldi - Ev sahibi olmak, her ailenin en önemli hedeflerinden biridir. Ancak, bir konut satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. İşte ev almak isteyenleri yakından ilgilendiren bu ayrıntılar...

Evin Konut Olarak Mı Yoksa Yatırım Amacıyla Mı Alındığına Karar Verin

Haber Global'de yer alan habere göre, yeni bir konut alırken ilk karar verilmesi gereken husus, evin oturmak için mi yoksa yatırım için mi alınacağıdır. Bu karar, evin konumunu ve değerlenme potansiyelini belirlemek adına da birçok önemli konunun tespit edilmesini sağlar.

Tapu Türünü Araştırın

Satın almayı düşündüğünüz konutun tapu türünü öğrenmek de önemlidir. Kat irtifakı mı, kat mülkiyeti mi yoksa hisseli tapu mu olduğunu öğrenmek, evi satın almadan önce yapılması gerekenler arasındadır.

Yasal Evrakları Kontrol Edin

Ayrıca, satın almayı düşündüğünüz konutun yasal evraklarının eksiksiz olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. İskân bilgilerinin tam olduğundan ve bina depreme dayanıklılığının kontrol edildiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Sıfır Mı, İkinci El Mi? Maketten Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Satın alacağınız konutun sıfır mı yoksa ikinci el mi olduğu önemli bir faktördür. Ayrıca, sıfır konutlarda maketten konut alma seçeneği de mevcut olabilir. Bu durumda, maketi ve çevresini detaylı bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir.

Tapuda Tescil Edilen Kullanımları Kontrol Edin

Verilen bilgilere göre, satın alacağınız konutla birlikte tescil edilen ek kullanım alanlarını da kontrol etmelisiniz. Otopark, depo alanı gibi ek kullanım alanlarının tapuda tescilli olup olmadığını doğrulamalısınız.

Son Haberler