WP Rocket Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır?

Hepimizin bildiği üzere herhangi bir şekilde bir konu hakkında internette araştırma yapacağımız zaman web sayfasının uzun sürelerde açılmaması oldukça sinir bozucu bir durumdur. Bundan sonra bu olaydan dolayı zaman kaybetmemek için hemen geri çıkma tuşuna basmalısınız.

Bu insanların yavaş internete eriştiği veya bir takım site sorunlarından dolayı sık yaşanan bir durumdur. Bu sebeple insanlar yavaş açılan siteler için kötü yönde düşüncelere sahip olmasına yol açıyor. Gözlemlemelere göre internet kullanıcılarının iki saniye üzerinde açılan web sitelerini direk olarak terk ettiği ortaya çıkmıştır.

Sizlerde bu tür olayları sitenizi ziyaret eden kişilere yaşatmayı tercih etmiyorsanız bu yazımızı harfi harfine okumanızı öneririz. Aynı zamanda bu yazıyı dikkatli bir şekilde okumanızın yanı sıra ayni zamanda verdiğimiz bu bilgileri uygulamanız gerekiyor. Eğer bu bilgileri uygulamazsanız, yukarıdaki anlattığımız gibi kullanıcılar sizin kendinize ait olan web sayfasını terk etmesine yol açacaktır. Bu sebepten ötürü Google üzerindeki sıralamada rakiplerinize karşı düşük sıralamalarda kalmanıza sebep olacaktır.

Google sıralamalarda ise alt sıralarda yer bulduğunuz sürece sitenizin daha az kullanıcıya erişmesine ve bundan dolayı daha az kazanç sağlamanızı sebep olacaktır.

Sizlere bu sebeplerden ötürü olumlu bir yönde haberimiz var. İyi haberimiz ise bu konu hakkında sizlerin bir şeyler yapabilecek olmasıdır. Sitenizi WordPress aracılığı ile bir takım eklentiler ekleyerek sitenizi ciddi bir şekilde hızlandırabilirsiniz. Bu eklentiler arasında en iyi olarak ise WP Rocket gelmektedir. Bugün bu WP Rocket adındaki eklenti ile ilgili bazı önemli bilgiler öğreneceksiniz.

Bu yazımızda sizlere merak ettiğiniz “WP Rocket nasıl indirilir ve WP Rocket nasıl yüklenir? WP Rocket, WP Rocket nedir?, WP Rocket hakkında bilgi” vb. konularda ve sorularda sizlere yardımcı olacağız. Sizlerin yapması gerek bu yazıyı harfi harfine dikkatli bir şekilde okuyup sonradan ise bu bilgileri uygulayarak pratiğe dökerek bu konudan olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

WP Rocket Nedir?

Kullanıcıların merak ettiği sorulardan bir tanesi olan “WP Rocket nedir? WP Rocket ne işe yarar?” sorusu hakkında her geçen gün insanları daha da çok meraklandırıyor. WP Rocket aslında bakacak olursak WordPress üzerinde bulunan, belirli bir ücrete sahip olan bir eklenti çeşididir. Bu eklenti sayesinde hem sitenizi hızlandırabilirsiniz hem de sayfanızın daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.  WP Rocket ’in fiyatlandırma aralığı aşağıdaki gibidir:

 • Yıllık 49 Dolar (Günümüz kurlarına göre 424 ₺)- 1 tane site için 1 yıl boyunca güncelleme ve destek sunuyor.
 • Yıllık 99 Dolar (Günümüz kurlarına göre 857 ₺)- 3 tane site için 1 yıl boyunca güncelleme ve destek sunuyor.
 • Yıllık 249 Dolar ( Günümüz kurlarına göre 2156 ₺)- Site sayısı sınırsız olmak kaydıyla 1 yıl boyunca güncelleme ve destek sunuyor.

WP Rocket, WordPress için yapılmış en iyi eklentidir. WP Rocket kullanılması oldukça basit olan bir o kadar da etkili olan önbelleklere özel bir eklentidir. Bu eklentiyi kullandığınız takdirde kısa bir süre içerisinde olumlu yönde sonuçlar almaya başlamanız çok muhtemeldir. Bizim vereceğimiz önemli tavsiyeler ve bilgiler sayesinden bu eklentiden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu WordPress eklentisinin avantajları bulunan bölümlere bakacak olursak;

 • Basit bir şekilde, ayarları ile fazla uğraşmadan yapılması.
 • Sayfa önbellekle özelliğine sahip olması.
 • Dilerseniz önbelleği önceden yükleyebilirsiniz.
 • Statik olan dosyaları sıkıştırabilme özelliğine sahip.

WP Rocket eklentisi ücretli olmasından dolayı çoğu kişi bu ücretleri vermemeyi tercih etmesinden dolayı, kullanıcı sayısı biraz düşüktür. Kullanıcılar bu gibi ücret taleplerinden dolayı ücretsiz olan eklentiler arasında tercihler yapıyorlar. Ancak bu tür ücretsiz eklentilerin kullanılması daha zor olması ile birlikte doğurduğu sonuçlar pek kayda değer değildir. Sizler yine de ücretsiz olan eklentilerden yana iseniz sizlere bazı kullanabileceğiniz eklentilerinde, internet üzerinden kısa bir araştırma sonucundan bulabilirsiniz. Bizler sizlere bu yazımızda daha yararlı olacağını düşündüğümüz WP Rocket hakkında bilgiler vereceğiz.

 1. WP Rocket Eklentisi İndirme ve Yükleme Nasıl Gerçekleşir?

İlk önce bu eklentiyi kullanabilmeniz için WordPress üzerinden bu eklentiyi ücret karşılığında satın almanız gerekmektedir. İhtiyacınıza göre seçeceğiniz tarife veya pakete göre planınızı seçin. Satın alma işlerini gerçekleştirdikten sonra ve bunun yanında planınızı seçtikten sonraki süreçte size ait olan bilgiler, e-posta aracılığı ile sizlere iletilecektir. Bu bilgiler aracılığıyla giriş yapmalı ve dilediğiniz eklentiyi indirmeniz gerekmektedir.  Yani indireceğiniz bu eklenti WP Rocket eklentidir. Em son aşama olarak ise WP Rocket ZIP dosyanızı aktif bir şekille getirmeniz gerekiyor.

 1. WP Rocket Gerekli Olan Ayarlar!

WP Rocket eklentisini indirdikten ve yükledikten sonra şimdi sizlere hangi tür ayarları yapmanız gerektiğini akıcı ve basit bir şekilde anlatacağız. Aşağıda uygulamanız gereken adımlar sırayla yazıyor, bu adımları dilerseniz inceleyebilirsiniz.

 1. Dashboard - Kontrol Paneli
 2. Cache Settings - Önbellek Ayarları
 3. CSS ve JS Files Settings -CSS & JS Dosya Optimizasyon Ayarları
 4. Media Settings - Ortam Ayarları
 5. Preload Settings - Önyükleme Ayarları
 6. Advanced Rules Settings - Gelişmiş Kurallar Ayarları
 7. Database Settings - Veri tabanı Ayarları
 8. CDN Settings - CDN Ayarları
 9. Add-ons - Uzantılar
 10. Tools - Araçlar

 

Bu kısımları eğer dikkatli bir şekilde okursanız isteğe bağlı olaraktan aşağıdaki üç bölümde okuyabilirsiniz. Aşağıdaki bölümler size ekstra olarak fayda sağlayabilir.

 • WP Rocket Yapılandırma
 • KeyCDN aracılığıyla WP Rocket Kullanımı
 • WP Rocket ile Hizmet Veren Firmalar

WP Rocket Kontrol Paneli

Kontrol paneli sayesinde, lisansınız ve lisansınızın bitiş tarihi ile alakalı bilgiler verir. Bu bölümde eğer isterseniz bazı test programlarına katılabilir, aynı zamanda bazı belirli ayarları aktif ederek anonim veriler toplamasına sağlayabilirsiniz.  Burada destek kısmında sıkça sorulan sorular kısmından, sizlerin aklında bulunan cevapsız soruları bularak, bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer önbelleği temizlene ihtiyacınız varsa kontrol paneli üzerinde yer alan “Ön Belleği Temizle) kısmından ön belleğinizi temizleyebilirsiniz.

WP Rocket Önbellek Ayarları

 • Eğer ki sizlerde mobil cihazlar üzerinden WordPress kullanıyorsanız “Cihazlara göre Önbelleği” butonunu aktif etmeniz gerekiyor. Bu seçenek sayesinde sizler kullandığınız mobil cihazlar üzerinden önbellekleme işlemlerini yapmış olursunuz. Ayrıca mobil cihaz için gerekli bir diğer husus ise “Mobil Cihazlar İçin Önbellek Dosyalarını Ayır” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. WP Rocket üzerinde mobil cihazlar için bu iki ayarda mutlaka olması gerekiyor. WP Rocket mobil cihazlar için bu iki ayarda aktif olduğu sürece sistematik bir şekil çalışıyor.
 • Eğer sizlerin bir web siteniz varsa ve aynı zamanda WordPress ile WP Rocket’e üyeliğiniz varsa sizlerde “Önbelleği Etkinleştir” butonunu tıklamalısınız. Eğer sitenizde yer alan içerikleri görmek istiyorsanız giriş yapıp bu seçeneği aktif etmeniz gerekir.
 • Her zaman için önbellek süreleri 10 saat için ayarlı bir şekilde bulunur. Bu sebepten dolayı 10 saatten sonra direk olarak silinir.

Ayarları uygun bir şekilde yaparaktan kayıt ederek, sitenizi sonradan ayrı olarak birde test etmelisiniz. Sitenizin de herhangi bir şekilde hata varsa bunu düzeltmeniz gerekir.

WP Rocket CSS & JS Dosya Optimizasyon Ayarları

Eğer dosyalarınızı daha düşük boyutlara düşünmeniz gerekiyor ise “HTML Küçült” seçeneği üzerinden aktif edebilirsiniz. Eğer statik dosyalarında gereksiz bir şekilde boşluklar veya yorumlar varsa tarayıcılar üzerinden HTML, CSS ve JavaScript üzerinden kodlarını hızlı bir biçimde işlemlerinizi gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır.

Dosyaları daha küçük boyutlara getirmek için tema ve eklentileri kullanmanız ve daha iyi performans sağlamak için bunları yapmanız gerekmektedir. Ancak size bir önerimiz var, dosyaları tek bir dosyada parçalamanızı önermeyiz.  Bunu söylememizin nedeni 6 parçalık küçük parçalara ayırmak yerine 1-2 parçalara ayırmak indirmeler de ve ayırmalar da daha hızlı gerçekleşir. Bu yollar HTTP/1 için geçerli bir durumdur, HTTP/2 içinse daha farklı yollar denemeniz gerekir. Bu yollar bu şekildedir:

 • “HTML düşür”  butonu ile boşlukları ve yorumları kaldırırsanız sitenizin boyutunu düşürecektir.
 • Sizlerin eğer ki sürekli bir şekilde font kullanırsanız, sitenize gelebilecek olan HTTP’leri azaltacaktır.
 • Statik kaynaklarınızı kontrol etmek için “Sorgu Dizilerimi Kaldır” hızınızı artırmak için yapabileceğiniz en iyi yollarından birisidir.
 • CSS dosyalarını küçült seçeneği ile birlikte stil dosyanız içerinde yer alan boşluklar ve yorumları kaldırarak daha iyi seçenekler sağlayabilir.
 • CSS dosyalarını tek bir hâle getirmek sitenizin HTTP isteklerini azaltacaktır. Bu seçeneği aktif ettiğiniz takdirde eğer ki sitenizde bozulmalar meydana geliyorsa biran önce ayarları eski hâline getirmeniz gerekiyor.
 • Daha iyi yükleme süreler elde etmek için CSS engelleyici öğeleri ortadan kaldırmanız gerekir. Bunu yaparsanız CSS dosyaları olmadan yüklemenizi sağlayacaktır. Google PageSpeed Insights değerlendirmeleri ve sıralamaları yaparken bu kriterleri göz önünde bulundurur. Bu seçeneği aktifleştirdiğiniz zaman içerisinde siteniz belirli bir süre boyunca garip gözükecektir ancak belirli bir süre sonra bu durum mutlaka düzelecektir.

Bu garip sebeplerden dolayı  “Critical path CSS” butonunu aktif olması gerekecektir. Yalnız yukarıda yer alan içeriği direkt olarak HTML kodlarına ekleyip tamamlamanız gerekecektir.

 • Eğer Sizlerde yer alan boşlukları ve yorumları kaldırmak istiyorsanız JavaScript dosyaları küçült seçeneği üzerinden yapabilirsiniz.
 • JavaScript dosyaları birleştirme seçeneği aracılığıyla sizlerde site içerisinde bulunan dosyaları küçülterek daha toplu bir dosya düzenine sahip olarak HTTP isteklerini küçültmüş olacaksınız. Eğer ki sitenizde HTTP/2 seçeneğini kullanıyorsanız, kesinlikle bu seçeneği aktif etmeyiniz. Aynı zamanda bu seçeceği herhangi bir şekilde aktif ettiğiniz zaman, sitenizde eğer ki bozulmalar meydana geliyorsa sizlerde bu seçeneği eski hâline döndürmeniz gerekmektedir.
 • Daha iyi yüklenme süreleri almak istiyorsanız, “Ertelenmiş JavaScript Yükle” seçeneğini aktif ederek sitenizde bulunan JS engelleyici öğeleri kaldırmasını sağlayacaktır. Google PageSpeed Insights sıralama ve değerlendirme yaparken bu kriterleri göz önünde bulunduracaktır.
 • JQuery için güvenli Kip seçeneği eklentileri ve temaları kod kısmında bulunan dosyaları için JQuery destek ve referans sağlamaktadır.