2021 itibariyle Türkiye'nin nüfusu ne kadar?

2021 itibariyle Türkiye'nin nüfusu ne kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2021 Sonuçları"nı açıkladı. Buna göre, 2020 yılı itibarıyla 83 milyon 614 bin 362 kişi olan Türkiye nüfusu, geçen yıl 1 milyon 65 bin 911 kişi artarak 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı.

Türkiye genelinde erkek nüfusun oranı yüzde 50,1 (42 milyon 428 bin 101 kişi), kadın nüfusun oranı yüzde 49,9 (42 milyon 252 bin 172 kişi) olarak kaydedildi.

Yıllık nüfus artış hızı, 2020'de binde 5,5 iken 2021'de binde 12,7'ye yükseldi. İl ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin oranı 2020'de yüzde 93 iken 2021'de yüzde 93,2'ye çıktı.

Belde ve köylerde yaşayanların oranı ise yüzde 7'den yüzde 6,8'e düştü.

Peki Türkiye genelinde nüfusun en fazla ve en az olduğu iller hangileri? İşte TÜİK rakamları...

Türkiye'nin nüfusu ne kadar? İşte nüfusun en çok ve en az olduğu 5 il

Nüfusun En Fazla Olduğu İller

İstanbul'un nüfusu, bir önceki yıla göre 378 bin 448 kişi artarak 15 milyon 840 bin 900 kişi oldu. Türkiye nüfusunun yüzde 18,71'i İstanbul'da ikamet ediyor.

  • İstanbul'u 5 milyon 747 bin 325 kişi ile Ankara,
  • 4 milyon 425 bin 789 kişi ile İzmir,
  • 3 milyon 147 bin 818 kişi ile Bursa
  • 2 milyon 619 bin 832 kişi ile Antalya izledi.

Nüfusun En Az Olduğu İller

Tunceli, 83 bin 645 kişi ile en az nüfusa sahip olan il oldu. Tunceli'yi;

  • 85 bin 42 kişi ile Bayburt,
  • 94 bin 932 kişi ile Ardahan,
  • 145 bin 826 kişi ile Kilis
  • 150 bin 119 kişi ile Gümüşhane takip etti.

İl İl Türkiye Nüfusu (31 ARALIK 2021)

#İl AdıToplamErkekKadın
1ADANA2.263.3731.130.8621.132.511
2ADIYAMAN632.148318.619313.529
3AFYONKARAHİSAR744.179371.421372.758
4AĞRI524.644271.889252.755
5AMASYA335.331167.033168.298
6ANKARA5.747.3252.843.4092.903.916
7ANTALYA2.619.8321.314.7551.305.077
8ARTVİN169.54385.95283.591
9AYDIN1.134.031563.037570.994
10BALIKESİR1.250.610625.527625.083
11BİLECİK228.334118.903109.431
12BİNGÖL283.112143.049140.063
13BİTLİS352.277181.813170.464
14BOLU320.014158.580161.434
15BURDUR273.716137.372136.344
16BURSA3.147.8181.573.3621.574.456
17ÇANAKKALE557.276280.334276.942
18ÇANKIRI196.51599.27897.237
19ÇORUM526.282261.366264.916
20DENİZLİ1.051.056523.498527.558
21DİYARBAKIR1.791.373904.188887.185
22EDİRNE412.115207.863204.252
23ELAZIĞ588.088291.380296.708
24ERZİNCAN237.351120.367116.984
25ERZURUM756.893377.261379.632
26ESKİŞEHİR898.369447.761450.608
27GAZİANTEP2.130.4321.075.4091.055.023
28GİRESUN450.154224.380225.774
29GÜMÜŞHANE150.11975.48174.638
30HAKKARİ278.218146.613131.605
31HATAY1.670.712840.197830.515
32ISPARTA445.678220.699224.979
33MERSİN1.891.145944.392946.753
34İSTANBUL15.840.9007.933.6867.907.214
35İZMİR4.425.7892.199.2872.226.502
36KARS281.077144.396136.681
37KASTAMONU375.592186.116189.476
38KAYSERİ1.434.357719.061715.296
39KIRKLARELİ366.363186.444179.919
40KIRŞEHİR242.944120.301122.643
41KOCAELİ2.033.4411.027.7751.005.666
42KONYA2.277.0171.131.9231.145.094
43KÜTAHYA578.640284.739293.901
44MALATYA808.692403.607405.085
45MANİSA1.456.626731.208725.418
46KAHRAMANMARAŞ1.171.298594.776576.522
47MARDİN862.757432.288430.469
48MUĞLA1.021.141517.961503.180
49MUŞ405.228206.375198.853
50NEVŞEHİR308.003152.189155.814
51NİĞDE363.725182.216181.509
52ORDU760.872379.700381.172
53RİZE345.662173.430172.232
54SAKARYA1.060.876531.366529.510
55SAMSUN1.371.274678.072693.202
56SİİRT331.980168.881163.099
57SİNOP218.408108.472109.936
58SİVAS636.121318.954317.167
59TEKİRDAĞ1.113.400570.355543.045
60TOKAT602.567299.357303.210
61TRABZON816.684405.047411.637
62TUNCELİ83.64544.42339.222
63ŞANLIURFA2.143.0201.079.0151.064.005
64UŞAK373.183185.891187.292
65VAN1.141.015581.945559.070
66YOZGAT418.500208.646209.854
67ZONGULDAK589.684291.822297.862
68AKSARAY429.069214.841214.228
69BAYBURT85.04243.40241.640
70KARAMAN258.838129.551129.287
71KIRIKKALE275.968137.654138.314
72BATMAN626.319315.752310.567
73ŞIRNAK546.589283.527263.062
74BARTIN201.71199.960101.751
75ARDAHAN94.93249.16845.764
76IĞDIR203.159104.94698.213
77YALOVA291.001145.740145.261
78KARABÜK249.287124.524124.763
79KİLİS145.82673.80372.023
80OSMANİYE553.012278.847274.165
81DÜZCE400.976200.612200.364

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.