Turkcell Bedava İnternet Kampanyası Başladı. Peki Turkcell Güvenli İnternet Nasıl Kullanılır?

İnternet, içerisinde barındırdığı birçok faydalı içeriğin yanı sıra, insan yaşamına olumsuz etkiler yaratabilecek bazı zararlı içerikler de barındırmaktadır. Zararlı olabileceği düşünülen bu...

İnternet, içerisinde barındırdığı birçok faydalı içeriğin yanı sıra, insan yaşamına olumsuz etkiler yaratabilecek bazı zararlı içerikler de barındırmaktadır. Zararlı olabileceği düşünülen bu içerikler, internet kullanımını konusunda kullanıcıların bazı yönlendirmelere maruz kalmasına sebep olmaktadır.

Güvenli internet ismi verilen hizmet, internet içeriklerinin filtrelenmesine ve zararlı olabileceği düşünülen içeriklerin görüntülenmesinin engellenmesine yaramaktadır. İnternet kullanımı esnasında, aile bireylerinin zararlı içeriklerden etkilenmemesini önemseyen ebeveynler güvenli internet hizmeti sunan internet sağlayıcılarını tercih etmektedir. Turkcell de her zaman müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen bir şirket olduğu için bu hizmeti kullanıcılarıyla ücretsiz olarak buluşturmaktadır. Turkcell güvenli internet olarak bilinen hizmetin kullanımı oldukça basit bir yöntemdir.

Turkcell Güvenli İnternetin Faydaları Nelerdir?

Güvenli internet servisi, internet kullanımı esnasında kullanıcıların kısıtlanmasına sebep olmaktadır. Bu kısıtlanma durumu bakıldığında özgürlük ihlali gibi görünse de kullanıcıların yararına olan bir durumdur. Kullanıcıları zararlı içerik barındıran sitelerden uzak tutmayı amaçlamaktadır.

Çok geniş bir içerik ağına sahip olan internet, dolandırıcılık, şiddet, kumar, fuhuş vb. zararlı içerikleri de içerisinde barındırmaktadır. Ağırlıklı olarak çocukların zaman geçirdiği bilgisayar ve telefonlar, bu konuda riskli alanlar olmaktadır. Bu sebeple Turkcell güvenli internet ile birlikte getirilen sınırlamalar, çocukların ve diğer kullanıcıların bu zararlı içeriklerden uzak kalmasını sağlamaktadır.

Turkcell Güvenli İnternet Nasıl Kullanılır?

Turkcell sürekli olarak mobil uygulaması ve web sitesi üzerinde değişimler, yenilemeler yapan bir operatördür. Bu değişimler sonucunda birçok özellik eklenirken, mevcut özelliklerin bulunduğu konumlarda değişebilmektedir. Turkcell mobil uygulaması üzerinden de yapılabilen güvenli internet ayarları yeni güncellemelerle birlikte yalnızca web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Turkcell web sitesi üzerinden güvenli internet kullanımını aktif etmek için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Öncelikle internet tarayıcınız üzerinden Turkcell web sayfasına giriş yapınız.
  • Ardından sağ üst kısımda bulunan profil simgesine tıklayınız.
  • Açılan menüden “Hızlı Giriş” veya “Turkcell” şifre ile giriş seçeneklerinden birini kullanarak Turkcell hesabınıza giriş yapınız.
  • Giriş işleminin ardından yine sağ üst kısımdaki profil simgesine tıklayınız. Ardından açılan menünün sol kısmından “Tüm İşlem Merkezi” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan sayfanın sol alt kısmındaki seçeneklerden “Güvenli İnternet” seçeneğine tıklayınız.
  • “Profil seç” isimli bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden internet kısıtlamanızın hangi ölçüde olmasını talep ediyorsanız onu seçmeniz gerekmektedir.
  • Çocuk profili, çocuğunuzu olumsuz etkileyebilecek içeriklerin engellemesini sağlar. Aile profili ise tüm aile bireylerinizin sadece faydalı sitelere ulaşabilmesini, sosyal medya tarzı etkileşim sitelerine giriş erişememesini sağlar.
  • Tercih ettiğiniz bir profili işaretleyerek “Devam” butonuna basınız. Ve onaylayınız.

Belirtilen adımların uygulanması durumunda Turkcell güvenli internet aktif edilecektir. Daha sonra bu yasaklı sitelere girme ihtiyacı doğması durumunda ise yine aynı sayfa üzerinde yer alan “Profil yok” seçeneğinin tercih edilerek onaylanması gerekecektir.