Tesla'nın Fren Sistemi Böyle Devre Dışı Bırakıldı

Elektrikli ve otonom sürüşe sahip modelleri ile dikkat çeken Tesla, bugüne kadar güvenlik konusunda sürekli gündemde yer alırken, son gelen bilgiler marka üretimlerinde ciddi güvenlik ihlali...

Elektrikli ve otonom sürüşe sahip modelleri ile dikkat çeken Tesla, bugüne kadar güvenlik konusunda sürekli gündemde yer alırken, son gelen bilgiler marka üretimlerinde ciddi güvenlik ihlali olabileceğini de gösterdi. Öyle ki konuyla ilgili Çin'deki araştırmacılar önemli bir deney gerçekleştirdi. 19 kilometre uzaklıkta bulunan Tesla model araca sızmayı başaran araştırmacılar, araçtaki fren sistemini devre dışı bıraktı. Katılımcılar arasında Keen Secrutiry Lab temsilcileri de yer alırken, tüm yaşananlar kayıt altına alındı.

Araçta Frenler İptal

Keen Security Lab dahilinde yapılan bu çalışmalarda araçtaki fren sistemi kısa süre içerisinde uzaktan devre dışı bırakılabildi. Aracın 19 kilometre uzaktan dahi kontrol altına alınabilmesi kişilerin araçtaki güvenliğini tehdit ederken, bu tür farklı açıkların da sistemde yer alabilecek olması, kullanıcılarda tedirginlik yarattı.

Açık Kapatıldı!

Yapılan çalışmalar ile ilgili detaylar video üzerinden paylaşılırken, Tesla tarafından kısa süre içerisinde bu durum için önlem alındığı ve araçtaki açığın giderildiği açıklandı. Fakat bu araçların güvenliği konusunda tartışmaları önlemedi. Öyle ki aracın farklı ayarları üzerinden yapılacak işlemler ile birlikte kazaya sebebiyet vermesi ve araçta yolculuk yapan kişilerin yaşam tehlikesi yaşamasına da yol açabilecek durumda.