Spotify ve Apple Müzik Kavgası Büyüyor!

Geçtiğimiz günlerde Spotify için yapılan bir güncellemenin Apple tarafından kabul edilmemesinin ardından başlayan tartışmalar yeni bir boyuta ulaştı. Yapılan son açıklamalar ile birlikte yaşanan...

Geçtiğimiz günlerde Spotify için yapılan bir güncellemenin Apple tarafından kabul edilmemesinin ardından başlayan tartışmalar yeni bir boyuta ulaştı. Yapılan son açıklamalar ile birlikte yaşanan sorunların neden kaynaklandığı net olarak anlaşılırken, komisyon üzerinden başlayan kavga ile birlikte Spotify ve Apple Müzik arasında ortam giderek geriliyor.

Apple tarafından yönetimi yapılan App Store'da yer almak isteyen uygulamaların belirli kriterleri sağlaması ve özellikle komisyon açısından şartlara uyması gerekirken, Spotify son güncellemesi ile birlikte bu sınırların biraz dışında çıktı. Bu durumun Apple tarafından kabul edilmemesi ise Spotify'nin sert tepkisine neden oldu.

Rekabetçi Değilsin!

Spotify tarafından Apple'a yapılan açıklamada markanın rekabetçi olmadığı vurgulanırken, Apple tarafından yapılan son açıklamada yaşanan durumun herhangi bir rekabet ile ilgisi olmadığı ve Spotify'nin kurallara uymaması nedeniyle sorunun yaşandığı vurgulandı.

Spotify için üyelik almak isteyen kullanıcıların App Store üzerinden işlem yapması halinde 9.99 Dolar yerine 12.99 Dolar ödemesi gerekmesi ve aradaki ücretin de Apple'a gitmesi Spotify tarafından önlenmeye çalışılıyor. Yüzde 30'luk bir komisyonun eklenmesini istemeyen Spotify, son sürüm ile birlikte ücretli abonelik sistemini kaldırdı ve Applersquo;ın komisyon almasını da önledi. Bu durumu fark eden Apple ise engelleme yaptı.

Yaşanan bu durumların ardından nasıl bir çözüm bulunacağı merak ediliyor.