Snowden'den Flaş Allo Uyarısı: Kullanmayın!

Bilgisayar umanı olarak görev yapan ve aynı zamanda ABD'de Ulusal Güvenlik Dairesi'nde çalıştıktan sonra yaptığı belge sızdırmaları ile adından sıkça söz ettiren Edward Snowden, yaptığı yeni...

Bilgisayar umanı olarak görev yapan ve aynı zamanda ABD'de Ulusal Güvenlik Dairesi'nde çalıştıktan sonra yaptığı belge sızdırmaları ile adından sıkça söz ettiren Edward Snowden, yaptığı yeni açıklamada tüm insanlığa çağrı yaptı. Google tarafından geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan ve büyük tanıtımlar ile duyurusu yapılan Google Allo için Edward Snowden kullanmayın uyarısı yaptı.

Kesinlikle Kullanmayın!

Google Allo yazılımında ciddi bir tehlike olduğunu söyleyen Edward Snowden, uygulama üzerinden yapılacak tüm görüşmelerin kayıt altına alınacağını söyledi. Kişilerin gizliliğinin ihlal edileceğini belirten Edward Snowden, kişilerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini belirterek, Google tarafından özel bir proje olarak geliştirilen Allo'nun telefonlarda adeta casus yazılım olarak çalışacağını söyledi.

Görüşmelerin kayıt altına alınması, reklam gibi pek çok serviste kullanılacağı gibi devletler ile paylaşılabilmesi ya da farklı alanlarda da kullanılması mümkün. Üstelik yapılan açıklamalarda kayıtların süresiz olarak kayıtlarda tutulacağı belirtildi. Bu bakımdan kullanımı yaygınlaşacak olan Allo, yıllar boyunca ciddi bir veri arşivine de sahip olacak. Google Allo tarafından yapılan kayıtların diğer programlarda yapılmadığını söyleyen Edward Snowden, WhatsApp ya da Messenger'da böyle bir riskin olmadığını söyledi. Bu bakımdan şu anda Google Allo için ciddi iddialar piyasada yer alırken, Google cephesinden nasıl bir yanıt geleceği de merak edilmeye başlandı.