PlayStation 5, İlk Hafta Satışlarına Xbox Series X'i Geçti!

Japonya'dan gelen satış raporları doğrultusunda PlayStation 5'in Xbox Series X konsolunu geride bıraktığı öğrenildi.

Sony imzalı yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, lansman tarihinden 1 hafta sonra ilk satış raporları ile başarısını tescilledi. PS5'in Japonya pazarında Microsoft yapımı Xbox Series X ve S konsollarından daha fazla sattığı açıklandı.

Xbox Series X ve S konsolları global olarak 10 Kasım tarihinde resmi lansmanını gerçekleştirirken, Sony ise 12 Kasım'da yalnızca belirli bölgelerde satışa başlamıştı. 19 Kasım'da tüm dünyada satışa sunulan konsol, yarışa geride başlamasına rağmen yine de Xbox'ı devirdi.

PlayStation 5 ve Xbox Series X Birçok Mağazada Tükendi!

Japonya pazarında ortaya çıkan raporlar doğrultusunda PlayStation 5'in 12 Kasım'dan bu yana 118.085 birim sattığı öğrenildi. Ancak bu rakamlar yalnızca ilk dört günü içeriyor. Microsoft ise tam altı günde 20.534 adet satış yapabildi. PS5'in Japonya'da şimdilik tükendiği ve gelecek yıla kadar stoklara giremeyeceği öğrenilirken, Xbox Japonya'da büyük bir hezimete uğradı. Fakat aradaki bu büyük farkın Japonya'ya has değil, dünya genelinde de aşağı yukarı benzer oranlarda olduğu düşünülüyor.

Öte taraftan Xbox Series X | S makinelerinin de şimdilerde Japonya'da tükendiği, PlayStation 5'den az satmasına rağmen yine de beklenenden daha büyük bir satışa ulaştığı kaydedildi. Perakende mağazaları COVID-19 salgını nedeniyle belirli sayıda stok tutabilmesi sebebiyle belirli bölgelerde oyuncuların ihtiyaçları tam olarak karşılanamadı.

PlayStation 5 Türkiye fiyatı itibariyle ülkemizde 8.299 TL karşılığında satılırken, Xbox Series X de aynı fiyatlarla müşteri karşısına çıktı. Onun daha düşük kapasiteli bir versiyonu olan Xbox Series S oyun konsolu ise 5.399 TL'den raflarda listelenmekte.