Opera Yeni Özellikleriyle Web Tarayıcısını Güncelledi

Opera tarayıcısını gelişmiş özelliklerle güncelledi! Ayrıntılara göz atabilirsiniz.

Opera masaüstü için Opera web tarayıcısının yeni bir sürümünü yayınladı. Tarayıcının kod adı olan Opera G5 olan görüntülü arama, açılır pencereleri ve yeni Pinboards özelliği için yeni özelliklerini sunuyor.

Geçen yıl dünyanın her yerinden birçok işçi kısmen veya tamamen evden çalışmaya başladığından görüntülü aramaların kullanımı arttı. Opera kullanıcılarının %57'sinin "son aylarda" görüntülü görüşmelere katıldığını öğrendi.

Opera'nın görüntülü aramalar için açılır özelliği bir çözüm sunuyor. Bir açılır pencerede video içeriğini oynatmak için birçok tarayıcının son zamanlarda tanıttığı resim içinde resim moduna benzer şekilde çalışır. Bu özelliklerin arkasındaki ana fikir, tarayıcıyı diğer görevler için kullanırken medyayı her zaman görünür durumda tutmaktır.

Opera'nın çözümü Microsoft Teams, Google Meet ve Zoom ile uyumludur. Video konferans açılır penceresi, video aramasını kayan bir pencereye taşır ve bu şekilde diğer sekmelerin üstünde tutar.

Bu özellik otomatik olarak gelecek, yani tarayıcıda bir video görüşmesi yapılırken kullanıcılar başka bir sekmeye geçtiğinde video görüşmeleri açılacak. Opera kullanıcıları, bu ayarları tarayıcının tercihlerinde yapılandırabilecek.

Bu, çoklu görevleri kolaylaştırır, böylece aramalar sırasında sekmelerde gezinmeyi durdurabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcılara hem daha fazla ekran hem de görüşmedeki kişilerle sürekli iletişim sağlayan kayan pencereyi şeffaf hale getirmek için akıllı bir seçenek olacak.

Tercihler, tarayıcının yeni görüntülü arama açılır özelliğiyle ilgili üç seçeneği listeler. Bunu açıp kapatabilir, sekmeler arasında geçiş yaparken görüntülü aramaların sekmeden otomatik olarak ayrılmasını değiştirebilir ve dışarı çıkmayı şeffaf yapan şeffaf özelliğini değiştirebilirsiniz.

Pinboards

Yeni Opera tarayıcısına eklenen ikinci özellik Pinboard'lardır. Adından da anlaşılacağı gibi, tarayıcıda bağlantı, resim ve metin koleksiyonları oluşturmanıza olanak tanıyacak.

Ana araç çubuğundaki pano simgesine tıklamak, yeni bir pano başlatma veya mevcut bağlantıyı mevcut bir panoya ekleme seçeneklerini görüntüleyecek. Yönetim arabirimi, etkin panoya eklediğiniz tüm öğeleri listeler. Yerel sistemden manuel olarak bağlantılar ve resimler ekleyebilir, başlık ve metin ekleyebilirsiniz.

Pinboard'lar paylaşılabilir -- https://pinboard.opera.com/view/ adresini ve ardından benzersiz bir tanımlayıcı kullanırlar. Yerel görünüm, Opera'nın web sitesindeki genel görünümden farklı bir benzersiz tanımlayıcı kullanır. Özelliğe ihtiyaç duymayan Opera kullanıcıları tarayıcı ayarlarından kapatabilir.

Müzik çalar iyileştirmeleri

Opera G5'teki üçüncü ve son iyileştirme, kenar çubuğu müzik çalara daha fazla müzik hizmeti için destek ekliyor. Apple Music, Spotify ve YouTube Music desteğinin yanı sıra Opera artık Deezer, Tidal, SoundCloud ve Gaana'yı da artık destekleyecek.

Kenar çubuğundaki oynatıcı simgesinin üzerine gelindiğinde yeni kontroller görünecek. Bunlar, kullanıcıların tüm arayüzü açmak zorunda kalmadan bir "mini kontrol açılır penceresi" kullanarak oynatmayı kontrol etmelerini sağlacak.