Microsoft, Windows 11'i Duyurdu

Microsoft, yeni bir tasarım, Başlat menüsü ve daha fazlasıyla Windows 11'i duyurdu!

Microsoft, bugün Windows'un bir sonraki sürümünün adını resmen doğruladı: Windows 11. Aylarca süren alaylar, 11 numara ipuçları ve dev bir Windows 11 sızıntısının ardından Microsoft'un yeni işletim sistemi resmileşti. Windows 11'in büyük odak noktası, Windows kullanıcı arabiriminin basitleştirilmesi, yeni bir Windows mağazası ve performans ile çoklu görev iyileştirme sunuyor.

Windows 11, her ikisi de görev çubuğunda ortalanmış yeni bir Başlat menüsü ve güncellenmiş Başlat düğmesi içerir. Bu kullanıcı arayüzü, başlangıçta Microsoft'un iptal ettiği çift ekranlı cihazlar için planlanmış bir proje olan Windows 10X'te ilk gördüğümüze çok benziyor. Windows 10X'e giren bir çok UI çalışması Windows 11'de görünüyor.

Yeni Başlat menüsü, orijinal olarak Windows 8 ile sunulan Canlı Kutucukları kaldırıyor ve Chrome OS veya Android'de bulacağınız daha fazla tipik başlatıcıyı seçer. Uygulamalar, en son belgeler ve ayrı bir arama arayüzü var. Ortalanmış görünümün çoğu, macOS ve Chrome OS'den açıkça etkileniyor ve Windows 11, hem Android hem de iOS'ta gördüğümüz yuvarlatılmış köşeleri de içeriyor. Ayrıca karanlık ve aydınlık modları da içerecek.

Microsoft, tabletlerde kullanabileceğiniz hareketleri ve dokunma hedeflerini de geliştiriyor. Windows 11, bir tablet moduna geçmek yerine, işletim sistemine kolayca dokunmanıza izin verecek şekilde uyarlayacak

Bununla birlikte, mürekkep oluşturma ve sesle yazmayla ilgili iyileştirmeler de var. Belirli kalemlerle Windows 11, burada dokunsal geri bildirimi de destekleyecektir. Bu, Windows 11'de bu ekran kalemi değişikliklerini destekleyecek birçok yeni donanım göreceğimiz anlamına gelebilir.

Xbox, Microsoft'un büyük bir parçasıdır ve ayrıca Xbox yöneticisi Sarah Bond'dan Windows 11 ile PC oyunları hakkında bilgi aldık. Xbox Series X / S'deki bir özellik olan Otomatik HDR, Windows 11'in bir parçası olacak. Otomatik HDR'yi etkinleştirmek ekleyecektir. uyumlu bir HDR monitörünüz olduğu sürece, yüksek dinamik aralıktan (HDR) çok sayıda DirectX 11 ve DirectX 12 oyununa kadar.

Microsoft ayrıca Windows 11 için hız ve performans iyileştirmeleri vaat ediyor. DirectStorage, Xbox Series X / S'in yeni ve büyük bir özelliği olan Windows 11'in bir parçası olacak. DirectStorage, Windows 11'de oyun yükleme sürelerini hızlandırmak için en yeni NVMe sürücülerine ve oyunlara ihtiyaç duyacaktır. geliştiricilerin yükleme sürelerini daha da artırmak için bu teknolojiyi etkinleştirmeleri gerekecek.

Xbox Game Pass, şirketin aylardır test ettiği yeni bir Xbox uygulaması sayesinde Windows 11'e de entegre ediliyor. Bu aynı zamanda bu Xbox uygulamasına entegre edilmiş xCloud'u da içerir, böylece Microsoft'un bulutundan da oyun akışı yapabilabilecek.

Windows 11 Ücretsiz mi olacak?

Yazılım üreticisi, Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme yapmayı taahhüt ediyor. Windows 10'un Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları için ücretsiz olması gibi, bu yeni Windows 11 sürümü de mevcut Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak.

Sistem Gereksinimleri

  • 1 GHz 64 bit çift çekirdekli işlemci
  • 4 GB RAM
  • 64 GB sürücü
  • 9 inç ekran
  • 1366 x 768 piksel çözünürlük
  • DirectX 12 uyumlu grafik kartları / WDDM 2.x

Windows 11, Windows 10 güncellemelerinin daha önce kullanıma sunulduğu şekilde, Windows Update aracılığıyla teslim edilecektir.

Windows 11, Başlat menüsü revizyonu, performans iyileştirmeleri ve çoklu görevi iyileştirmeye yönelik güncellemeler içeren yeni bir kullanıcı arayüzü içerecek. Amazon'un Appstore'u aracılığıyla Android uygulamalarına erişim bile içerir.

Windows 11'in bir sonraki sürümünün ücretsiz olarak kullanıma sunulacağı, Windows 10 cihazları olan tüketiciler için iyi bir haber.