ZTE Yasağı Yakında Kalkacak Mı?

ABD'nin Çin merkezli ZTE'ye koyduğu ambargo çok yakında kalkabilir. ABD başkanı Trump ile Çin lideri Xi Jinping'in konuşması ZTE'yi kurtarabilir...


Bir süre önce Çin merkezli ZTE'nin ABD'den darbeler aldığını sizlerle paylaşmıştık. Komponen satışına ambargo sonucunda zora giren şirket bu konuda kendisine suçlamalar yapanlara karşı dik durmaya çalıştı.

Bütün bu olaylardan sonra dünyanın en büyük telekom devlerine hizmet veren ZTE, Mayıs ayının başında ABD'deki faaliyetlerine devam edemeyeceğini resmi olarak duyurmuştu. Pazar günü yaptığı açıklamada Trump, Çinli lider Xi Jinping ile ZTE'yi tekrar eski günlere geitrmek içn çalıştıklarını söyledi.

Donald Trump açıklamasında; "Çin Başbakanı Xi ve ben, büyük bir çinli telefon şirketi olan ZTE'nin işine geri dönmesi için beraber çalışıypruz. Çin'de çok fazla iş kaybedildi. Ticare Bakanlığı'na sorunu halletme talimatı verildi" dedi.

ZTE'nin Ticaret Departmanı, ABD'nin teknoloji ihracatlarıyla iş yapma konusundaki 7 yıllık yasağın askıya alınmasını istedi. Şirket bu yasakların ZTE'nin varlığını tehdit ettiğini açıladı. Çin'li yetkililer, ABD'nin cezalarına karşı düzenleme getirmek amacı ile Trump ile görüşmek istediklerini belirttiler.

Çin ve ABD arasındaki ticari gerilimler resmileşmeye başlamadan önce, bir başka teknoloji devi Huawei de ABD pazarından darbeyi yemişti. İlk olarak telefonlarının operatör firmaları tarafından faturaya ek satılması yasaklanan şirket, ABD pazarından bütünüyle bir ambargoya takılmıştı.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları