Ziyaretçi Takibi Nasıl Yapılır?

Web site yöneticilerinin site içeriklerini yayınlamak, sosyal medya hesaplarını yönetmek ve web sitenin çeşitli güncelleştirmelerini yapmanın yanı sıra en önemli görevlerinden bir tanesi de ziyaretçilerin analiz edilmesidir.

Siteye gelen ziyaretçilerin bilgileri çeşitli uygulama ve servisler ile elde edilebilir. Fakat bu konuda önerilen uygulama Google tarafından sunulan ve desteklenen Google Analytics olmaktadır.

Google Analytics İle Ziyaretçi İncelemesi

Google Analytics ile elde edilen veriler Google tarafından kullanıldığı gibi kişilerin daha doğru ve güncel bilgileri öğrenebilmesi bu sayede mümkün olmaktadır. Google Analytics servisinin kullanılması bu açıdan önemlidir.

Servis ekranına giriş yapıldığında web sitesini tüm trafik detayları anlık olarak dahi görüntülenebilir. Bu açıdan siteye giren ziyaretçileri hangi ülkelerden hangi tarayıcıyla ve işletim sistemini kullanarak giriş yaptığı görülebilmektedir. Böylece mevcut ziyaretçilerinizin genel bir profilinin çıkartılması da mümkündür. Ziyaretçilerin analiz edilmesindeki en önemli detay kullanıcıların sitede ne yaptığının net bir şekilde ortaya çıkarılmasıdır.

Çeşitli bağlantılar ve arama sorgulamaları ile sitenize giriş yapan bir kişinin içeriği okuyup okumadığı, ne kadar sitede kaldığı ve hangi sayfaları dolaşarak siteden çıktığı detaylı bir şekilde analiz edilebilir. Bu bakımdan yapılacak analizler ile birlikte sistemi eksikliklerinin giderilmesi gerekir. Bu konuda ise özellikle kişilere site içeriğinin yeterli olup olmadığı ya da site içeriğinin kullanıcıları bilgilendirip bilgilendirmediğine dikkat edilmelidir. Eğer sitede yayınlanan içeriklerin kullanıcılarda etkisi varsa bu içerikler okunacaktır ve böylece siteden çıkış oranları daha da düşecektir. Eğer yaptığınız analizler sonrasında siteden çıkma oranlarının oldukça yüksek olduğu görülüyorsa sitenizin içerik analizinin yapılması gerektiği anlaşılmalıdır.

Önce İçerik

İçerik analizi sonrasında içeriğin yetersiz olduğunun görülmesi ise içerik girişlerinin daha dikkatli ve planlı bir şekilde yapılmasını gerektirir. Ayrıca kullanıcıların site hızı nedeniyle siteden çıktığının dahi görülebilmesi mümkündür. Bu açıdan sitenin farklı kriterler üzerinden incelenmesi gerekir. Kullanıcı davranışlarının incelenmesi bu açıdan önemlidir.

Ziyaretçi Davranışları Site Sitenizi Anlatır

Özellikle kişilerin siteye giriş yaptıktan sonra diğer bir makaleye geçiş yapması ve sitede uzun süre kalması sitenin daha da yükselmesini sağlayacaktır. Tüm site yöneticilerinin en önemli amacı da kullanıcıyı olabildiğince uzun süre sitede tutmaktır. Bu açıdan sitenin içeriğine yönelik yapacağınız önemli düzenlemeler ziyaretçilerinizin sadakatini arttıracak ve kişilerin tekrar tekrar sitenize girmesini sağlayacaktır. En önemli detaylardan bir tanesi de sitenin sabit ve sadık bir kullanıcı kitlesine sahip olmasıdır.

Bu konuda bilgi almak isteyen kişiler ise ziyaretçilerin yüzde kaç oranında önceden siteye giriş yaptığını incelenmelidir. Site için oluşmuş bir kitlenin ne kadar büyük olduğu sitenin ne kadar sadakat yaratabileceği da gösterir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları