YouTube, çocuklara yönelik suçlamalardan 170 milyon dolar..

Çocuklara yönelik gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle YouTube, 170 milyon dolar ödeme yapacak.

Google, YouTube’un çocuklara yönelik gizlilik suçlamalarını çözmek için 170 milyon dolar ödeyecek. Google için kötü haber. Google, YouTube’un video akışı hizmetini izleyen çocuklardan yasadışı bir şekilde veri topladığı Federal Ticaret Komisyonu ve New York Başsavcısı’nın ücretlerini karşılamak için 170 milyon dolar ödeyecek. Şirket, New York'a 34 milyon dolar ve FTC'ye 136 milyon dolar ödeyecek. Ajans, yasaların 1998'de yürürlüğe girmesinden bu yana bir Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası davasında elde ettiği en büyük miktar olduğunu söylüyor.

New York AG ve FTC, Google ve YouTube’u 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik kanal izleyicilerinden kişisel veri toplamak için, Ebeveynleri bilgilendirmek veya Çocuk uygulaması dahil olmak üzere onaylarını almakla suçladı. YouTube’un, bu verileri kullanarak kanalları izleyen kişilere hedefli reklamlar göstermek için milyonlarca dolar kazandığı iddia ediliyor. Yetkililer, Google’ın Mattel YouTube’un “6-11 yaş grubundaki çocuklara en iyi TV kanallarına karşı ulaşmasında bugün lider olduğunu” söyledi ve Hasbro’ya “çocuklar tarafından düzenli olarak ziyaret edilen en iyi web sitesi” olduğunu söyledi.

FTC başkanı Joe Simons yaptığı açıklamada “YouTube, popüler kurumsal müşterilere çocuklarla popülerliğini duyurdu” dedi. “Bununla birlikte şirket platformunun bölümlerinin açıkça çocuklara yönlendirildiğini kabul etmedi. YouTube’un yasa ihlalleri için mazereti yok. ” sözlerine yer verdi. Sonuç olarak Google’ın ödemesi gereken 170 milyon dolar var.

Peki siz YouTube içeriklerinin doğrudan çocuklarla ilgili olduğunu düşünüyor ve bu davayı haklı buluyor musunuz?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları