Yeni Kimlik Dönemi Başladı!

Pasaport ve sürücü belgesi gibi belgeleri 2 Nisan'dan itibaren Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devredildi...

2 Nisan'dan itibaren nüfus müdürlüklerinden verilecek olan ehliyet ve pasaport işlemleri bir kamu spotu ile halka duyuruldu. "Üçü bir yerde" sloganıyla hazırlanan kamu spotuna göre, yeni düzenlemeyle vatandaşlar, pasaport, ehliyet ve kimliklerini tek bir noktadan alabilirler.

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerinen yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan veya zaman kaybı yaşamamak için önceden randevu alarak gidebilirsiniz. Randevu aldığınız takdirde beklemeyeceksiniz, ancak rendevusuz gittiğinizde uzun kuyruklar ile karşılaşabilirisiniz.

Nüfus müdürlüklerine verilen fotoğraf, parmak izi ve imza, bütün işlemler için geçerli olacak. randevu.nvi.gov.tr internet adresinden işlemleri kolayca randevu ile yapabilirsiniz. Kimlik ücretleri ise sırasıyla; Yeni kimlik 18,50 TL, pasaport 108 TL, sürücü belgesi için ise 134 TL ücret ödenmesi gerekiyor.

Son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması işlemler için yeterli olacaktır.

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen yeni kimlik kartı için 18,50 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödeneceği açıklandı.

ÖNEMLİ NOT: Yeni kimliğinizi almak için eski kimlik belgenizi ya da resmi olarak geçerli başka bir kimlik belgenizi muhakkak yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Herhangi bir sebeple Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götüremediyseniz eğer yeni kimlik çıkarmak adına yanınızda sizi tanımlayacak bir belgenin bulunması gerekmektedir.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları