Yeni Bir Biyonik Göz Nakli Daha

Amerika'nın Colorado Üniversitesi tarafından ikinci biyonik göz nakli 15 yıldır görmeyen Jamie Carley adında bir kadına nakledildi.

Yapay organ üretiminin gerçekleştirilmesi ile bilim insanların biyonik organları insanlarda başarılı bir şekilde kullanıma hazırlamasının artması beklenen olaylardan biriydi. Nitekim Amerika'da yeni bir biyonik göz daha başarıyla takıldı.
Jamie Carley isimli bir hanımefendi 15 senedir görme engeli bulunuyor. Görme engeli bulunan bu Carley, Amerika'daki biyonik göz naklinin gerçekleştirildiği ikinci kişi oldu. Uzun zamandır göremeyen Carley biyonik göz ile tekrardan görebiliyor. Carlay'in tekrardan görebilmesini sağlayan şey gözüne yerleştirilen mikroçiptir. Üzerinde kamera bulunduran bir gözlük sayesinde tekrardan görebilme işlevini gerçekleştiriyor. Kameranın çekmiş olduğu video optik sinirlere bağlı durumda bulunan mikroçipe gönderiliyor ve bu sayede sinirler uyarılarak görme bilgisi beyne aktarılıyor.
Carley'in biyonik göz naklini yapan Colorado Üniversitesi aldıkları sonuçtan gayet memnun kaldılar. İnsanlar buna benzer ameliyatların sürmesi konusunda umutlu görünüyorlar. Fakat değeri 150 bin dolar kadar olan bu cihazın ne kadar talep edileceği ise bilinemez.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları