Xbox One'a Alexa Desteği Geliyor!

Microsoft, Xbox One'a Alexa desteği getireceğini resmen duyurdu...

Microsoft, Xbox One'a Alexa desteğini getireceğini ve üstelik bugünden itibaren test denemelerinin ABD'de seçili Xbox Insiders üyeleri için başladığını duyurdu.

Xbox Skill sayesinde kullanıcılar Echo, Sonos ve diğer Alexa ürünleri ile Xbox One'ı kontrol edebilecekler. Xbox One'ı sesinizle açabilir, oyunları başlatabilir, ses düzeyini ayarlayabilecek, ekran görüntüleri alabilecek, yayın başlatabilecek ve daha pek çok komutu verebileceksiniz.

Vereceğiniz komutlar tıpki PlayStation 4 sisteminde olduğu gibi ''Battlefield 5'i başlat" şeklinde olacak. Bildiğiniz üzere aslında bu özellikle pek yeni değil. Zamanında Xbox Kinect aparatı da benzer şeyler yapıyordu ancak Microsoft Ekim 2017'de üretimini sonlandırarak cihazın fişini resmen çekmişti. Alexa desteği ise işlemleri daha hızlı ve temiz bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Microsoft, dijital asistanlar ve sesli servisler arasında ses entegrasyonunu geliştirmeye devam edeceğini de açıkladı. Gelecekte Xbox One'da başka sesli asistanlar görebiliriz. Xbox konsol pazarlama direktörü Albert Penello, oyunlarda Alexa - Echo'nun yaygınlaşmasını sağlamak için Microsoft'tan ayrılarak 2018'in ortalarında Amazon'a katılmıştı.

Microsoft ayrıca Alexa ve Cortana'yı entegre etmek için Amazon'la birlikte çalışıyor ve bu özellik Xbox One'da hem Alexa'da hem de Cortana'da kullanılabilir.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları