Wikipedia mi açılıyor?

2 yıldan fazla bir süredir ülkemizde erişim engeli bulunan dijital ansiklopedinin engeli kaldırılabilir.

Ülkemizde iki yıldan fazla bir süredir Wikipedia engeli devam ediyor. Uzun süredir engelli olan Wikipedia için görüşmeler başlayacak ve bu erişim engeli konusunda birşeyler yapılabilir.

Yaklaşık 2.5 yıl önce yasaklı siteler arasına giren ve o dönem ses getiren dijital ansiklopedi olan Wikipedia'ya ülkemizde erişim engeli konulmuştu. Tamamı engellenen site için 11 Eylül'de görüşmeleler başlayacak. Bunun beraberinde erişim engeinin kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verilecek.

İfade özgürlüğünü ihlal edip edilmediğine değinilecek olup ihlal kararı çıkması durumundaysa siteye erişim engeli kaldırılabilecek. Aynı zamanda başvuruyu kurula gönderme durumunu da söz konusu olacak.

2017 yılının Nisan ayından bu yada Wikipedia olan erişiminin engellemesi yönünde alınan BTK kararından sonra Wikipedia ülkemizde erişime kapatılmıştı. Türkiye'yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içerikleri kaldırılmaması sebebiyle 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesine göre alınan karar, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Wikipedia'nın ülkemizde erişimi yasaklandı.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları