WhatsApp'ta Geri Adım Atıldı

Uzun zamandan beri tartışılan konuların başında olan WhatsApp gizlilik politikasında geri adım atılacağı belirtildi.

WhatsApp'ın gizlilik politikasında yapmayı planladığı değişiklikler kısa süre içerisinde dünya genelinde tepki görürken Avrupa Birliği Komisyonu dahi WhatsApp ve Facebook arasında böyle bir işbirliğinin yapılamayacağı belirtilmişti. Bu açıklamalarını yapılmasının ardından Facebook konuyla ilgili uzun zamandan beri sessizliğini korusa da yapılan son açıklamalar ile birlikte bu düzenlemelerden vazgeçildiği belirtildi.

Proje Rafa Kaldırıldı

WhatsApp'ın gizlilik politikasında yapılacak olan değişiklik için yapılan resmi açıklamalar ile birlikte karar değiştirildiği belirtilirken bu sayede artık düzenlemenin yürürlüğe girmemesi de kesinleşmiş oldu. Alınan bu karar artık WhatsApp kullanıcıları bilgilerinin ve kişisel verilerinin Facebook ile paylaşılmasını ve reklam uygulamalarında kullanılmasının önüne geçmiş olacak.

Facebook ve WhatsApp'ın tek bir merkezden yönetilmesi bu konuda her ne kadar pek çok soru işareti yaratmış olsa da resmi olarak herhangi bir şekilde veri alışverişinin yapılabilmesi şu anda mümkün değil Bu bakımdan Facebook tarafından yapılan son açıklamalar ile birlikte gizlilik politikasında gerçekleştirilmek istenen değişiklikler ve bu konu hakkında yapılan tüm tartışmalar da sonlanmış oldu. İngiltere, İspanya, İtalya ve Almanya bu gibi pek çok ülkenin bu konuda tepki göstermesi Facebook’un geri adım atmasında etkili olduğu düşünülüyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları