Volvo Kalitesiz Lastik Üretiyor!

Volvo'nun CEO'su Hakan Samuelsson'un geri dönüşümlü lastik üretimi konusunda yaptığı açıklama tartışmalara neden oldu...


Volvo'nun CEO'su Hakan Samuelsson'un yapmışolduğu açıklama sonrasında tartışmalar başladı.

Samuelsson, katıldığı bir panelde yaptığı açıklamasında 2025'ten itibaren Volvo otomobillerinde kullanılan plastiklerin %25'inin geri dönüştürülebilir malzemeden elde edileceğini söyledi.

Böyle bir çevreci planın son derece mantıklı olduğunu düşünen Samuelsson, geri dönüştürülmüş plastiğin otomobillerdeki güvenlik ve kalite standartlarını da etkilemeyeceğini de özellikle belirtmesine rağmen bu açıklama, sürücüleri düşündürdü.

İsveçli üretici geçen sene tam 570 bin ara sattı ve bu araçlardan %5 civarında geri dönüşümden elde edilen malzeme kullanıldı. Şirket mevcut X60 T8 plug-in Hibrit SUV modelinin yoğunluklu olarak geri dönüştürülmüş plastik kullanan bir protipini imal etti. Test edilen protip mevcut standartların korunduğunu kanıtladı. Fakat bunun zamanda halka açıklanmadan ortaya sunulması güven problemlerine sebep olacak.

Şirketin bu büyük geri dönüşüm hareketi Birleşmiş Milletler tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Her yıl okyanuslardan sekiz milyondan fazla plastik atık toplandığını belirten BM, bunun denizdeki yaşam alanlarını tehdit ettiğini açıkladı.

Volvo’nun son derece çevreci olan yaklaşımı ile ilgili Reuters’a demeç veren BM sözcüsü Solheim, “Bu, atıkların otomobil üretiminde ham madde olarak kullanılmasına yönelik ilk girişim” açıklamasında bulundu. Bakalım Volvo, kalitesini bir kez daha kanıtlayarak sürücülerin bu konuda güvenini kazanabilecek mi?

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları