Uber'e Darbe Üstüne Darbe!

Cumhurbaşkanı'nın "bu iş bitti" açıklamasından sonra Uber için sıkı denetimler yapılmaya başladı. İstanbul'da birçok araca ceza kesildi...


Son zamanlarda yaşanan gerilim sonrasında kanuni düzenlemeden sonra tehlikeye giren Uber'le ilgili ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sonrasında Cumhurbaşkanı açıklamlarda bulundu. Şimdi de denetimler çoğaltıldı. Denetimlerde sadece mobil uygulama üzerinden şöförlğ araç hizmeti sunan Uber değil aynı zamanda onun motosikletli versiyonu olan Scotty platformu da cezalardan nasibini aldı.

İstanbul Kadıköy Bağdat Caddesi'nde Sivil Trafik ekipleri caddeye giren mobil Uber araçlarını ve Scotty motosikletlerini durdurdu. Kontroller sırasında uygulama üzerinden çalıştığı tespit edilen sürücülerin ehliyeti ve ruhsatları istenirken yolcuların ise kimlikleri kontrol edildi. Gerekli kontrollerinden ardından tespit tutanağı tutularak sürücü ve yolculara ceza kesildi.

Yapılan denetimde 26 araç ve 3 motosiklet sürücüsüne "İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşımak" gerekçesiyle toplam 87 bin 174 TL ceza kesilirken 29 yolcuya ise "Ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak" gerekçesiyle toplam 9 bin 686 TL para cezası yazıldı.


Türkiye'de faaliyet gösteren tek uygulama üzerinden araç çağırma hizmeti Uber değil. Körfez sermayeli Careem, Olev ve Yolo gibi seçenekler de bulunuyor. Ayrıca yukarıda ismi de geçen Scooty de bu platformların motosikletli sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Uber konusu netliğe kavuşmuş olsa da diğer platformların akibeti ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak bu platformlardan bazıları Türkiye'de faaliyet gösteriyor ya da Türkiye'de kuruldu. O yüzden Uber gibi 'vergi vermiyor' suçlaması geçersiz kalıyor.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları