Uber Anavatanında Zor Zamanlar Geçiriyor!

ABD'nin New York şehrinde yürülüğe giren bir yasa ile Uber ve benzeri şirketlerin yeni araçlarına ve sürücülerine bir sene boyunca lisans verilmemesine karar verildi...

Mobil cihazlar üzerinden şöförlü araç çağırma hizmeti sunan Uber'e kısıtlamalar gelmeye devam ediyor. Bu sefer uygulamanın anavatanından bir darbe geldi.

Uber'e New York'ta kısıtlama geldi. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Uber ve benzeri şirketlerin bir yıl boyunca yeni lians verilmesni engelleyecek yasa tasarısını imzalarken, yasa direkt olarak devreye girdi. New york, ABD'de Uber ve benzeri şirketlere karşı kısıtlama yasası getiren ilk şehir oldu.

Bill de Blasio, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu karar net bir mesaj yolluyor. Sıkı çalışan New York halkını şirketlerin üstünde tutuyoruz. Daha adil maaş hak eden 100 binden fazla New York çalışanına faydası olacak bu eylemi gerçekleştirerek sokaklarımıza yeni araç akışını durduruyoruz" ifadelerini kullandı.

Tasarının Bill de Blasio tarafından imzalanmasından önce ise Uber ve benzeri şirketlerin sürücüsü olmak isteyen yüzlerce kişinin araçlarını kaydettirmek için New York Belediyesinde uzun kuyruklar oluşturmuştu.

New York Şehir Konseyi tarafından geçen hafta kabul edilen tasarının yasalaşmasıyla kentte trafik sorununun bir ölçüde azaltılması ve sarı taksi sürücülerine destek verilmesi amaçlanıyor.

Kentte yaklaşık 14 bin sarı taksi bulunurken, Uber, Lyft ve benzeri firmaların New York'ta 80 binden fazla aracı faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda yaşanan tartışmalar sonrasında Türkiye'de de Uber'in faaliyetlerine bazı kısıtlamalar getirilmişti. Fakat servis hala Türkiye'de bir şekilde kullanılmaya devam ediyor.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları