Türkiye'de Oyun Sektörü Gelişiyor

Oyun Tasarımcıları Geliştiricileri Yapım Ve Yayıncılar Derneği tarafından yapılan resmi açıklamalarda Türkiye'deki oyun sektörünün kendini kanıtladığını ve önemli bir gelişme yaşadığı belirtildi.

OYUNDER olarak adlandırılan Oyun Tasarımcıları Geliştiricileri Yapımı Yayıncılar Derneği özellikle kurulumunun ardından Türkiye'de önemli bir destek sağlamaya başladı. OYUNDER Yönetim Kurulu başkanı Tansu Kendirli tarafından yapılan sonra açıklamalarda yaklaşık yüzde 7 büyüyen oyun sektörünün 2 milyar dolarlık hacme ulaşması için hedef belirlendiğini ve bu konuda önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi.

50 Milyon Barajı Aşıldı

Türkiye'de 50 milyonun üzerinde oyuncusu olan oyunların geliştirildiğini ve bu anlamda Türkiye'nin kısa süre içerisinde önemli bir atılım gerçekleştirdiğini söyleyen Kendirli bu konuda umutlu olduklarını ve özellikle gelecek yıllarda yapılacak destekler ve çalışmalar ile birlikte daha popüler oyunların üretilebileceğini söyledi. Özellikle oyun sektöründe yeni açılan pek çok şirket olduğunu söyleyen Kendirli bu şirketlerin de çalışmalarını aktif bir şekilde yapması halinde bu alanda daha fazla ilginin gösterileceğini ve böylece daha fazla firma tarafından geliştirilecek oyunlar ile birlikte Türkiye'de oyun sektörünün yükseleceğini söyledi.

Oyun üreticilerinin oyun satışı ya da oyun içi alışverişinin yanı sıra oyunda yayınlanan reklamlar üzerinden de ciddi gelir kazanabildiğini söyleyen Kendirli oldukça cazip bir sektör olarak ortaya çıkan oyun sektörünün pek çok gencin de şu anda dikkatini çektiğini belirtti. Yazılım ve kodlama alanında kişilerin kendini geliştirmesi çok daha iddialı ve başarılı oyunları da oluşturulmasında etkili oluyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi