TÜBİTAK Hava Araçları Yarışı Başladı!

TÜBİTAK tarafından düzenlenen insansız hava araçları yarışmasına ilgi oldukça fazla oldu.

TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilecek olan ve ilk defa düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Araçları yarışması büyük bir ilgi gördü. İlk defa yapılan yarışmaya resmi açıklamalara göre başvuru süresi içerisinde 102 takım başvuru yaptı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen yarışlar oldukça renkli görüntülere sahne olurken, yarışlar Gebze Teknik Üniversitesi'nde başlatıldı.

102 takımın katıldığı yarışlarda sadece Türkiye’den ekipler bulunmuyor. Dünya genelinde pek çok ülkeden katılımın olması ile birlikte TÜBİTAK’ın yarışı uluslar arası alanda bir saygınlık görürken yarışa katılan ülkeler arasında Azerbaycan, Bangladeş, Estonya, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Romanya yer aldı.

4 Kilodan Fazla Olmayacak

Yarışlarda farklı kriterler yer aldığı gibi araçların en fazla 4 kilo olmasına izin veriliyor. Gebze Teknik Üniversitesi'nden de bir ekibin yer aldığı yarışmada, yarışların net bir şekilde çekilebilmesi adına 20 kamera konumlandırıldı. Aynı zamanda kazalara karşı da yarış alanında tüm önlemler alınmış durumda. Geçtiğimiz günlerde yapılan testlerde bazı hava araçlarının düştüğü de görülürken, bundan sonraki yarışlar ve özellikle final müsabakalarının oldukça heyecanlı geçmesi bekleniyor.

Özel Jüri Var!

20 kişilik bir hakem ve jüri ekibinin olduğu yarışlarda gerekli puanlamalar ve kararlar jüri tarafından yapılacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları