Trump’ın ZTE’yi savunması yetmedi!

Ev komitesi Trump’ın ZTE’yi savunmasını reddetti. Panel, Çinli telefon üreticisine yönelik değişiklik düzeltmelerini onayladı.

Trump'un ZTE'yi savunmasına rağmen, bir Ev paneli, Çinli telefon üreticisine karşı bir yasa tasarısını korumaya yönelik bir değişikliği onayladı.Perşembe günü House Ödenekleri Komisyonu, ZTE'ye karşı yaptırımlar uygulayacak bir yasa tasarısını onayladı ve Başkan Donald Trump'un dövülmüş Çinli telefon üreticisini savunmasını reddetti.

Değişiklik yapan Hollandalı Ruppersberger (D-Maryland) bu değişiklik "hükümetine bakan yabancı bir şirketi engellemek ve ambargoları artık Amerikan yaşamının vazgeçilmez aygıtlarına ve ağlarına sızmaktan" kaçınacağını söyledi.

ABD'deki dördüncü en büyük akıllı telefon üreticisi olan ZTE, Amerikan işletmelerinin şirkete donanım veya hizmet satmasını engelleyen bir ABD Ticaret Departmanı reddi kararı ile uğraşıyor. Yedi yıllık yasağı, ZTE'yi "ana faaliyet faaliyetlerini" kapatmaya zorladı. Yasak, hükümetin ZTE'nin İran'a ve Kuzey Kore'ye yasadışı yollarla gönderdiği ABD ekipmanı ile ilgili çalışanların işten çıkarılmaması nedeniyle 2017 anlaşmasının şartlarını ihlal ettiği yönündeki kararlılığını izledi.

Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ZTE'nin "ABD şirketlerinden bireysel parçaların büyük bir yüzdesini satın aldığını" ve şirketin "Çin ile müzakere ettiğimiz büyük ticaret anlaşmasını ve Başkan Xi ile olan kişisel ilişkimi yansıtıyor" dedi. ZTE, Çin ve ABD arasındaki dünyanın en büyük iki ekonomisi, ticaret gerilimleri ve iki ülkenin milyarlarca dolarlık tarifeleri kapsayabilecek bir ticaret savaşını önleyip önleyemeyeceği konusundaki tartışmaların kritik bir parçası haline geldi.

ZTE, inkar kararını bozmak için çalışıyordu ve umutlarını ABD ve Çin arasındaki daha geniş kapsamlı ikili görüşmelere yöneltmişti . Pazar günü, Trump Ticaret Departmanına "hızlı bir şekilde işe geri dönmenin bir yolunu" bulmak için çağrıda bulunan şaşırtıcı bir tweet gönderdi. Ancak bu Ev Komitesi tarafından reddedildi.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları