Tor Tarayıcılar Türkiye'de Yasaklandı!

Tor olarak adlandırılan ve internet üzerinden gizli bir şekilde dolaşım yapılmasını sağlayan özel tarayıcılar için Türkiye'den yasaklama geldi. İşte konu ile ilgili detaylar.

Özellikle derin, gizli web olarak adlandırılan dark web kullanıcıların özel tarayıcılar ile erişim sağlayabileceği bir sistemi barındırıyor. Bu gizli internet dünyasına dahil olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak gizliliğini sağlaması gerekiyor ve bunun için pek çok farklı araç kullanılıyor.

Kullanıcıların bu doğrultuda en çok tercih ettiği ve kullanmak zorunda olduğu araçlardan bir tanesi Tor adı verilen tarayıcılar olurken Türkiye'de bu konuda sürpriz bir karar alındı. Yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda tor tarayıcılarının çalışmasının önlenebilmesi adına çok gizli bağlantılar ve şifrelenmiş bağlantılar engellendi.

OHAL Kapsamında Engelleme Geldi

Yapılan engellemeler sonucunda kullanıcıların artık Türkiye'de tor tarayıcıları kullanması mümkün olmazken konu ile ilgili Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından resmi açıklama yapıldı. Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamalardan yapılan yasaklamalar ile ilgili detaylar paylaşıldı ve yasaklamaların sebebi açıklandı.

Açıklamaya göre Türkiye'de sürdürülen olağanüstü hal döneminde güvenliğin sağlanabilmesi ve bu konuda herhangi bir ihmalin yaşanmaması adına bu yönde bir karar alındığı ve kullanıcıların Tor kullanmasının bu sebepten dolayı yasaklandığı belirtildi. Tor tarayıcılarının kullanılamaz duruma gelmesinin ardından bu konuda farklı çözümlerin geliştirilmesi de mümkün. Önümüzdeki dönemlerde bu konuda detaylar gün yüzüne çıkabilir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi