Tesla Kendini Akladı!

Geçtiğimiz hafta içerisinde Tesla Model X araçta yaşanan kazanın ardından Tesla tarafından araştırmanın yapıldığı ve otomatik pilotun devrede olmadığının anlaşıldığı açıklandı.

Son günlerde özellikle Tesla model araçlar ile yapılan kazalarda markanın otomatik pilotunun hatası olduğu öne sürülerek marka suçlanmıştı. Geçtiğimiz hafta yaşanan kazada marka tarafından yapılan açıklamalarda sürücünün hatalı olduğu belirtilmiş ve otomatik pilot devrede olduğu için sürücünün kontrolü bıraktığını ve bu nedenle kurallara uymadığı öne sürülmüştü.

Bu kazanın ardından yaşanan ikinci kazada ise araştırmaların tamamlandığı ve kazanın neden olduğunun belirlendiği açıklandı Kaza esnasında otomatik pilotun devrede olmadığı ve bu nedenle yaşanan kazada araç ile ilgili herhangi bir kusurun bulunmadığı açıklanırken kazanın sürücü hatası nedeniyle gerçekleştiğini ifade edildi.

Bu bakımdan son yaşanan kazada her ne kadar tüm gözler Tesla'ya çevrilmiş olsa da Tesla’nın herhangi bir hatasının olmadığı ve otomatik pilotun da kullanılmadığı ortaya çıkarıldı. Konu ile ilgili Tesla CEO'su Elon Musk Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada ise aracın kayıtlarının incelendiği ve bu konuda kesinlikle otomatik pilotun devrede olmadığının görüldüğü belirtildi. Bu bakımdan Tesla’nın bu kazada da herhangi bir suçu olmadığı anlaşılırken aynı zamanda yapılan açıklamalarda önemli bir detayın da üzerinde duruldu.

Bu detayda otomatik pilotun devrede olması halinde kazanın gerçekleşme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu ve sürücünün yaptığı hata nedeniyle istenmeyen bir durumun yaşandığı ifade edildi.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları