Telefon Üzerinden Salgın Hastalık Takibi Yapıldı

Kenya sınırları içerisinde gerçekleşen bu olay içerisinde bilim adamları, oldukça salgın hastalığın yayınlışını takip etmek adına telefon verilerini kullandılar.

İnsanların yaklaşık olarak yedi milyardan fazla bir nüfusa sahip olduğu bir zaman dilimi içerisinde yaşıyoruz. Tarih boyunca baktığımız da en çok yayıldığı zamanlara tanıklık ettiğimiz anlamına geliyor. Bu kadar da çok insanını yaşıyor olması, Maalesef ki hepsinin ikiyi şartlar altında yaşadığı anlamına gelmiyor. Özellikle Afrika kıtasının ortak kısımları içerisinde yer alan insan nüfusu çok kötü şartlar içerisinde yaşıyor. Durum böyle olunca da yaşam tarzları bizim doğal düşmanlarımız olan hastalıkları üretmesine davetkar bir ortam oluyor.

​

.İnsanlık tarihi boyunca baktığımız da salgın hastalıklar sürekli hayatlarının bir yerinde bulunmuştur Veba, Çiçek hastalığı gibi hastalıklar yaşandığı zamanlar da milyonlarca insanın ölümü gerçekleşmişti. Bir grup bilim adamının yapmış olduğu araştırma içerisinde Kenya’da yürütülen proje içerisinde kızamıkçık hastalığının yayılmasına takip etmeye başladılar. Bu hastalığı taşıyan insanların telefonların kayıtlarını, Yasa aykırı olsa bile kontrol etmeye başlayan bilim adamları, Hasta olan insanların telefon verilere bulaşmış ya da bulaştırabilecek olan kişileri belirledi. Bu kişilerin de, Yani potansiyel hastaların da verilinin kontrol eden bilim adamları bu süreç içerisinde yaklaşık olarak 1.5 milyon telefon verisi toplamış durumdalar.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi