Teksas'da Zika Virüsü Raporlandı

Teksas sağlık görevlileri Pazartesi günü Lone Star State'de zika virüsü enfeksiyonunun ilk yerel vakasını bildirdiler.

Sağlık görevlilerinin Pazartesi günü Rio Grande Vadisi'ndeki Brownsville yakınlarındaki bir kadına yaptıkları sağlık kontrolleri sonrasında zika virüsünün tespit edildiği ve bu vaka ile birlikte virüsün Teksas sınırlarına da geçtiği bildirildi.

Zika Riski Artıyor!

Teksas Devlet Sağlık Hizmetleri Komisyonu Üyesi John Hellerstedt yaptığı açıklamada konuyla ilgili gündemde yer alan haberleri doğrularken zika virüsü ile ilgili kararlı bir mücadelenin yapılacağı duyuruldu.

İlk Brezilya’da Patlak Vermişti!

Zika virüsü, Brezilya'daki 2015 salgından bu yana yaklaşık 50 ülke ve bölgede görüldü. Gebe kadınlarda ciddi doğum sorunlarına yol açması sebebiyle kısa süre içerisinde büyük bir tehlike oluşurken Teksas’ta yaşanan olayda ancak kadının enfekte olmadığı ve hamile olmaması sayesinde olayın kısa sürede atlatıldığı ifade edildi.

Kış Aylarında Tehlike Azalacak

Teksas'ta yaşanan bu olay için sevindirici gelişme mevsimin kış olması. Kış sayesinde olayın küçük bir alanla sınırlı kalması bekleniyor. Bunun nedeni, sivrisinek yoluyla bulaşan hastalıkların üremesi ve artması, kış aylarında sivrisineklerin yok olması ile birlikte yavaşlaması. Fakat tehlike için ilkbahar dönemlerde aynı şeyleri söylemek mümkün değil ve İlkbahar itibari ile uyanan doğada benzer vakalara çok sık rastlanılması da söz konusu.

Cinsel Yolla Bulaşabilir!

Zika virüsü hem sivrisinek sokması hem de cinsel temas yoluyla yayılabiliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, hamile kadınlara zika virüsü olan yerlere seyahat etmekten kaçınmalarını ve çiftlerin Zika'ya bağlı bir bölgeye seyahat sonrası altı ay boyunca cinsellikten uzak kalmasını öneriyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi