Sürücüsüz Sürüş Deneyimi Teknelere Geliyor

Sürücüsüz araçların ardından pek çok ulaşım ardından benzer çalışmalar görülürken, sürücüsüz tekne tanıtımı da yapıldı.

Son dönemlerin en ilgi çeken yeniliklerinden birisi kuşkusuz sürücüsüz otomobil. Kişilerin güvenli bir şekilde yolculuk yapmasını sağlayan bu yeni sistemler, sensör ve kameralar ile birlikte kolayca istenilen noktaya erişilmesini sağlarken, farklı alanlarda da bu teknoloji kullanılmaya başlandı. Konuyla ilgili yapılan son tanıtımlarda artık sürücüsüz tekne seçeneğinin de olacağı belirtilirken, sürücüsüz tekne ile birlikte çok daha rahat ve kolay bir şekilde deniz yolu ulaşımı yapılabilecek.

İlk Amsterdam Olacak

Uzun kanalları ile dikkat çeken Hollanda’da sürücüsüz tekne konusunda ilk çalışmalar yapılacak. Amsterdam’da yer alan kanallarda yapılacak bu çalışmalar ile birlikte artık sürücüsüz tekneler ile kanallarda ulaşım sağlanabilecek. MIT, Delft Teknoloji Üniversitesi ve Wageningen Üniversitesi ortaklığı ile üretilen sürücüsüz tekneler üstelik şimdiden büyük bir ilgi çekmiş durumda. 27 milyon dolarlık yatırım ile birlikte çalışmalardan sonuç alınması mümkün olurken, üretilen sürücüsüz teknelere Roboat adı verilmiş durumda. Üretimler ilk olarak 2017 yılında denenecek ve böylece Hollanda’da sürücüsüz teknelerle ulaşım deneyimi yaşanabilecek.

Yük Taşımacılığı Da Yapılacak

Roboatlar ile sadece yolcu taşımacılığı da yapılmayacak. Açıklamalara göre aynı zamanda kanallarda yapılan yük taşımacılığı için de sürücüsüz tekneler kullanılacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları