Starbucks Mağazalarını Kapatacak!

Büyük kahve zinciri Starbucks, ABD'deki mağazalarının hepsini 29 Mayıs Salı günü öğleden sonra yarım gün kapatacağını duyurdu...

ABD'li uluslararası kahve zinciri Starbucks, ülke genelindeki 8 binden fazla mağazasını 29 Mayıs Salı günü öğleden sonra "ırkcılık ön yargısı" eğitimi için kapalı olacağını açıkladı. Starbucks'tan yapılan açıklamada, kararla ilgili olarak "mağazalarda ayrımcılığı önleyici ırkcılık ön yargısı eğitimi verileceği" bilgisini paylaştı.

Yapılan açıklamada, söz edilen eğitimin 175 binden fazla çalışanını kapsayacağının bilgisine yer verdi. Geçtiğimiz Perşembe günü ABD'nin Philadelphia kentindeki bir Starbucks mağazasındaki iki siyahi Amerikalı "izinsiz giriş1 iddiasıyla tutuklanmıştı. Yaşanan olaydan sonra söz edilen mağazanın önünde protestolar yaşanmış olay sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu.

Olayın sebebi olarak iki siyahi vatandaşın hiçbirşey ısmarlamadan mağazada oturması gösterilmişti. Fakat Starbucks mağazalarında genelde birşey ısmarlamadan da oturmanın mümkün olduğunu bilmeyen yoktur. Üstelik şirket bu tavırları ile biliniyor. Ancak yapılan davranışın kahve zincirine gelen kişilerin ten rengiyle ilgili olduğu söyleniyor.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları