Spotify Halka Arz Kararı Aldı!

Dijital müzik uygulaması Spotify'nin halka arzı gerçekleştikten sonra şirketin piyasa değeri 26,5 milyar dolar oldu...

Spotify New York borsasında 3 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen halka arzından sonra şirketin piyasa değeri 26,5 milyar dolar oldu. Böylece şirketin hisseleri dün akşam New York Borsasının koyduğu 132 dolar referans fiyatına göre, halka arz edildiği ilk gün yüzde 13 prim yaptı. Spotify'nin hisse başına değeri 165,90 dolardan arz edilmeye başladı ve günü 149,60 dolardan kapattı.

Spotify'nin IPO'su analistler tarafından başarılı olarak görülürken, şirketin halka arz edildiği günde ulaştığı piyasa değeri de Twitter ve Dropbox gibi teknoloji firmalarını geride bıraktı.

2006 senesinde Stockholm'da kurulan Spotify'ın şu an 140 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olduğu biliniyor. Üstelik bu kullanıcıların 60 milyonu da premium üye olarak her ay sabit bir ücret ödüyor. Müzik sektöründe az rastlanan bir başarıyı işaret eden bu rakamlar, şirketin gelecek planlarına da yön veriyor.

Bünyesinde 30 milyondan fazla şarkı bulunduran Spotify, haftalık keşif veya diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan müzik listelerinin kullanımı gibi özellikleri sayesinde, rakiplerini bir hayli geride bırakıyor. Bakalım yatırımcılar bu durumu nasıl değerlendirecek ve şirket halka arzdan toplam ne kadar bir gelir sağlayacak.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları