Sony telefonlarındaki gizli özellik ortaya çıktı!

Şuana kadar her ne kadar şirket tarafından resmi açıklamalarda üzerinde durulmamış olsa da gizli 120fps ekran modu etkin.

Geçtiğimiz yıl Sony Xperia XZ Premium, güzel 4K HDR ekranına rağmen ticari bir başarıya imza atmadı. Bununla birlikte, Sony tarafından cihaz hakkında ilan edilmeyen şey, ekran panelinin, daha sonra piyasaya sürülen Razer Phone gibi, 120Hz'lik yüksek bir kare hızını desteklemesiydi. Bu söz konusu özellik bugüne kadar gizli kalmıştı. Her ne kadar şirket tarafında resmi olarak açıklamalarla üzerinde durulmamış olsa da son olarak çıkan Sony akıllı telefonlar 120Hz ekran modunu destekliyor. Ancak Sony nedeni bilinmeyen bir şekilde bu modu kullanıcıların erişimine kapattı.

Japon teknoloji devi Sony, Xperia XZ Premium, Xperia X, Xperia X Performance, Xperia XZ, Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact, Xperia XA2 ve Xperia XA2 Ultra gibi telefonlarda 120fps 1080p çözünürlükte desteği sunuyor. Bu desteği kullanıcıların erişimine açmış değil. Sony'in böyle bir desteği cihazlarına vermiş olmasına rağmen kullanıcıların erişimine neden sunmadığı tam olarak bilinmiyor. Oyuncu odaklı Razer Phone gibi Sony amiral gemilerinden daha yüksek donanım özelliklerine sahip olmamasına rağmen 120Hz ekranıyla dikkat çekiyor. Sony'in bunu kullanıcı erişimine açmaması merak edilen birşey oldu. Sony cephesinde henüz bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Bu gizli ekran modu hakkındaki söylentiler telefonun piyasaya sürüldüğünden beri dolaşıyordu, ancak çekirdeğin etkinleştirilmesinde bir değişiklik yapılması gerektiğinden, pek çok kullanıcı bunu test edemedi. Görünüşe göre panel Razer Phone gibi 120Hz'lik yüksek yenileme modunu destekleyebilmektedir. Bu 1080p @ 120fps modu mevcut iki 1080p @ 60fps ve 2160 @ 60fps performansı ekliyor.

Bazı kullanıcılar Sony Açık Cihaz Programı sayesinde bu gizli modu deneyebileceğini açıkladı. Bazı kullanıcılar bunun işe yaradığını belirtirken, diğer kullanıcılar hiçbir fark olmadığını söylüyor. Android, bu yüksek yenileme modunu yerel olarak desteklemeyebilir, ancak AOSP'de bulunmayan ek yamaları gerektirir.

Her durumda, Sony bu seçeneği etkinleştirmediyse, iyi bir neden olmalı. Xperia XZ Permium, Razer Phone ile aynı Snapdragon 835 yongasını kullandığı için performans sorunları nedeniyle görünmüyor, bunun yerine Android uyumluluğu veya panelin bazı tutarsızlıklar neden olmuş olabilir.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları