Sitelerin Mobil Uyumu Nasıl Sorgulanır?

Son dönemlerde mobil kullanımı giderek artması Google tarafından da mobile daha fazla ağırlık verilmesini sağlamıştır. Özellikle yapılan yeni güncellemeler ile birlikte mobil uyumlu daha sitelerin aramalarda daha üst sıralarda yer alacağı belirtirken site

Mobil uyum için öncelikli olarak sitesini analiz etmek isteyen kişilerin Google tarafından oluşturulmuş mobil uyumluluk testi sayfasını kullanması yeterlidir. Mobil uyumluluk testi sayesinde kolay bir şekilde bilgi alınabilmesi ve test sonucunun görüntülenmesi mümkün. Mobil uyumluluk testi sonuçlarına göre ise mobil uyum konusundaki işlemleri başlatabilirsiniz. Mobil uyumlu olmayan siteler Google gözünde daha arka planda olacaktır ve bu nedenle mutlaka artık tüm sitelerin mobil uyumlu hale gelmesi gerekmektedir.

Mobil Uyum Nasıl Sağlanır?

Mobil uyum konusunda özellikle Wordpress gibi sistemleri kullanan kişiler özel eklentileri kullanarak daha kolay bir şekilde sitesini mobile uygun hale getirebilir. Bu bakımdan mobil uyum konusunda gereksinimlerin kolay bir şekilde karşılanabilmesi mümkündür. Yapılacak sorgulamalar sonrasında kişilerin sitesini mobil uyumlu olduğunu görmesi gerekir. Google mobil uyumlu olan siteler için “Mükemmel! Bu sayfa mobil uyumlu” notunu görüntüler ve bu bakımdan sorgulama yapan kişiler de mobil uyum konusunda kolay bir şekilde bilgi alabilmektedir.

Mobil uyumlu sitenin cep telefonlarındaki görüntülenmesi ile normal masaüstü görüntülenmesi farklıdır. Üstelik masaüstü ve mobilde farklı temalarının ve tasarımların kullanılabilmesi mümkündür. Bu bakımdan mobilde nasıl göründüğü önemli olmamakla birlikte mobile uygun olması yeterlidir. Üstelik Google tarafından hazırlanan özel rehberler de mobil uyum konusunda gerekli tüm bilgileri site yöneticileri için sunmaktadır. Böylece bilgi alınmak istendiği durumlarda da yine Google tarafından yayınlanmış olan bilgiler referans alınmalı ve bu bilgiler doğrultusunda sitenin mobil uyumu için çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Mobil Uyumun Avantajı Nedir?

Mobile uygun avantajları sitenin arama motorlarındaki değerini kaybetmesini önler ve mobil olarak yapılacak aramalarda sitenin sıralamalarda daha yukarılarda yer almasını sağlar. Aynı zamanda arama sonuçlarında sitenin mobil uyumlu olması halinde kullanıcılar sitenin mobil uyumlu olduğu konusunda bilgilendirilir. Böylece arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelerin tıklanması da teşvik edilmektedir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları