Seagate 6.500 Kişiyi İşten Çıkardı!

Veri toplama konusunda ürettiği cihazlar ile popüler durumda olan Seagate, oldukça radikal bir karar aldı ve 6500 çalışanının işine son verdi.

Dünya genelinde özellikle de markaların ekonomik anlamda zora girmesi ciddi anlamda çalışanların da durumunu zora sokuyor. Konuyla ilgili önemli bir örnek ise Seagate’de yaşandı. Donanımı devi Seagate 6.500 kişinin işten çıkartılmasına karar verirken bu karar sonrasında fabrikanın üretim gücünün de düşürüleceği açıklandı. Şu anda fabrikalardaki toplam iş gücünün yüzde 14’ünden vazgeçen yönetim 6500 kişi ile yolları ayırırken bu marka adına önemli bir gelir kaybını önlemiş olacak.

Konuyla ilgili daha önce yapılan açıklamalarda markanın ekonomik anlamda önlem alması gerektiği ve bu konuda çeşitli alternatiflerin değerlendirildiği belirtilirken son açıklamada marka tarafından önlem alınması amacıyla işten çıkarmanın yapılmasına karar verildiği ve bu nedenle 6 bin 500 kişinin işten çıkarılacak açıklandı. Daha önceki açıklamalara dayandırılarak ortalama 1500 kişinin işten çıkartılması beklenirken yapılan son açıklamada 6500 kişinin açıklanması bu konuda pek çok tepkiye de neden oldu

Yapılan bu işten çıkarma ile birlikte 2016’nın özellikle son çeyreğinde markanın gelir arttırması beklenirken gelir ile ilgili yapılan tahminlerde 2.65 milyar dolarlık bir rakama ulaşılması bekleniyor. Bu durum kuşkusuz Seagate’in daha iyi bir duruma gelmesini sağlayacak. Yapılan işten çıkarmaların da bu sayede olumlu bir etkisinin görülmesi beklentiler arasında yer alıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları