Sanal Gerçeklik Pazarı Büyüyor

Sanal gerçeklik pazarı giderek büyürken 2017 yılına dair yapılan analizler özellikle markalar adına önemli ipuçları sunuyor.

Sanal gerçeklik son dönemlerde daha fazla kullanıcının ilgisini çekmeyi başarırken geliştirilen yeni sistemler performans ve görüntü kalitesi açısından çok daha başarılı. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda daha fazla ilgi gösterilmesi beklenen sanal gerçeklik pazarı için 2017 yılına dair önemli analizler yapıldı.

Hangi Marka Öne Çıkacak?

2017 yılında özellikle Oculus ve Sony'nin sanal gerçeklik başlığı konusunda yüksek satış rakamlarına ulaşacağı belirtilirken HTC’nin her ne kadar başarılı bir cihaza sahip olsa da yüksek etiket fiyatı nedeniyle markaların gerisinde kalacağı belirtildi. Öyle ki şu anda piyasada yer alan sanal gerçeklik başlıklarının fiyatları şu şekilde;

Oculus Rift 599 dolar

HTC Vive 799 dolar

Sony PlayStation VR 399 dolar

Görüldüğü gibi en yüksek fiyat HTC tarafından sunulurken yaklaşık yüzde 50 oranında yüksek bir fiyat belirlenmiş durumda. Cihazlar arasında çok büyük farklar bulunurken satışlarda HTC bugüne kadar da diğer rakiplerine karşı geride kaldı. Bu yıl toplam gelirlerinin sadece yüzde 12'sinin sanal gerçeklik başlıklarından elde edilse de HTC bu konuda daha yüksek rakamlara ulaşabilecek kapasitedeydi. Piyasadaki son duruma bakıldığında ise Sony Playstation VR ön planda duruyor. 2016 yılı itibari ile oluşan tablo doğrultusunda 2017 yılında da Sony’nin lider durumda olması bekleniyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları