Sağlıkta Devrim! Yapay Kan Yapıldı!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayhancı tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde yapay kanın üretilebildiği açıklandı.

Sağlık alanında devrim gibi bir çalışma Türkiye'de yapıldı. Kan ihtiyacının çoğu zaman ölümlerle sonuçlanması bu konuda bir çözüm gerektirirken, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayhancı tarafından yürütülen çalışmalar sonuç verdi. Yapay kan üretimi konusunda başarıya ulaşan Profesör konuyla ilgili açıklama yaparken, 3 yıllık bir çalışmanın ardından projeyi başarıya ulaştırdıklarını söyledi.

1 yıllık test sürecinin ardından herhangi bir sorunun yaşanmamaıs halinde sağlık alanında kullanılmaya başlanacak olan yapay kan, kan konusunda büyük bir eksiği kapatacak. Her kan grubuna uyumlu bir şekilde yapay kanların üretilecek saklanacağını ve ihtiyaç halinde kan aramaya gerek kalmadan bu yapay kanların kullanılabileceğini söyleyen Profesör, oldukça umutlu konuştu.

Özellikle acil durumlarda kullanılacak yapay kanlar ile insan yaşamlarının kurtulacak olması bu konuda projenin de önemini arttırırken, Temmuz ayı itibari ile başlayacak test çalışmalarının ardından projeye son halin verileceği açıklandı.

Ambulanslarda Bulunacak!

Yapay kanın özellikle ambulans ve ilk yardım alanlarında steril olarak saklanacağını ve acil durumlarda kullanılacağını söyleyen Prof. Dr. Adnan Ayhancı yaşanan kazalarda çoğu zaman insanların kan yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve bu yapay kan le birlikte bu tür olayların da önleneceğini söyledi.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları