Rotterdam Park'ındaki Kirli Hava Temizleme Robotu Olumlu Sonuç Gösterdi

Rotterdam Park’nın tam olrtasına dikilen ve oldukça elektrik süpürgesi gibi havayı emen bu kule bir saat içerisinde yaklaşık olarak 30 bin metreküp değerindeki havayı temizleyebilir.

Hollanda kökenli bir tasarımcı Daan Rossegaard tarafından tasarımı yapılan, Delft Teknolji Üniversitesi araştırma görevlilerinde Bob Ursem ve Hollanda’da bulunan Avrupa Nano Çözümleri için bir yeşil enerji şirketi iş birliği ile karşımıza çıkıyor.

7 metre yükseklikle olan bu kule, Her saat başında 30 bin metreküp havayı içine çekerek temizliyor ve 10 saat gibi bir süre içerisinde Madison Square Gardan kadar bir alanı temiz hava ile dolduruyor. Bir günlük çalışma sayesinde bir sokağın tüm havasını temizleyebilir.

Hava üzerinde yer alan duman partiküllerini iyonize ederek görev yapan bu filtre, 10 mikrometreden daha da küçük olan parçacıklar, Kolay bir şekilde solunabilir türde ve ciğerimizde ek olarak kalbimizde kalıcı hasar vermeye yardımcı olurken iyonizi teknoloji konusunda 2000’li yılların başından beri görev yapan Ursem, Radyal havalandırma metodu ile kullanan üzerinde havayı içeri çeken bir sistem yerleştirmiş ve içeri gerin kirli havadaki 15 mikrometreden çok daha küçük olan partikülleri pozitif elektrik yükleyerek onların adeta mıknatısa çekilen demir tozları gibi bir aya gelerek kulenin zemininde ki negatif yüklü bölüme çekilmesine yardımcı oluyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi