Robot Sophia'nın Parçaları Kayboldu!

3 günlük özel bir ziyaret için Etiyopya'da bulunan robot Sophia'nın parçaları kayboldu. İşte detaylar...


Vatandaşlık alan ilk robot olan Sophia, 3 günlük bir ziyaret için Etiyopya'ya giderken Frankfur Havalimanı'nda bazı paralarının kaybolması nedeniyle Başbakan Abiy Ahmed ile akşam yemeğine katılamadı. 2016'da Suudi Arabistan2da vatandaşlık alarak tarihe geçen robot Sophia'nın Ulusal Müze'de vereceği konferans da iptal edildi. Robot u konferansta Etiyopya'nın resmi dili Amharca konuşacaktı.

BBC'de yer alan habere göre, parçalarının bulunduğu bavulun kaybolmasına rağmen robotun başkent Addis Ababa'ya geldiği ve Uluslararası MCIT Fuarı'na katılmasının planlandığı belirtiliyor. ABD'li oyuncu Audrey Hepburn'e benzetilerek yapılan, yapay zeka çalışmalarının son ürünü olan Sophia, İngilizce dışında şimdilik sadece Amharca konuşabiliyor.

Suudi Arabistan, 25 Ekim 2016'da Riyad'da düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimleri adlı etkinlikte Sophia'ya vatandaşlık verildiğini duyurmuştu.Suudi Arabistan'ın bu hamlesi sonrası Sophia dünyanın vatandaşlık verilen ilk robotu ünvanını almıştı.

Türkiye'ye de gelen ve özel bir et kinlik kapsamında konuşmacı olan robot Sophia, Türkiye'de de büyük ilgi görmüştü. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da kutlayan Sophia, bir bankanın reklam filminde de oynamıştı.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları