QWERTY Klavyelerin Sonu Mu Geliyor?

QWERTY klavyelerin kullanımı ile ilgili gelen son bilgilerde klavyelerin artık kullanımda olmayacağı iddia edildi.

Bilgisayarların vazgeçilmez donanımlarından olan klavyelerde, QWERTY klavye olarak adlandırılan türler kullanılırken, bilgisayarların ilk çıktığı yıllardan itibaren çok fazla değişiklik yaşamadan gele bu klavyelerin artık misyonunu tamamladığı belirtildi.

Microsoft yöneticisi tarafından yapılan açıklamalarda QWERTY için artık son dönemlerin olduğu belirtildi. Önümüzdeki dönemlerde klavye için büyük değişikliklerin yaşanmasının beklenildiği ifade edilirken, bu değişiklik ile birlikte artık QWERTY klavyelerin kullanılmayacağı ve dokunmatik gibi farklı özelliklerin olduğu klavyelerin geliştirileceği belirtildi.

Yeni Klavyeler Gelişmiş Olacak

Geliştirilecek yeni klavyelerin dokunmatik olmasının yanı sıra komutlar ile yönetilecek olması tuş kavramını dahi ortadan kaldırabilecek. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda klavyelerin kişileri daha iyi anlayacağı gibi işlemlerin de pratik bir şekilde yapılabilmesi mümkün olacak. Üstelik QWERTY için yapılan tahminlerde yüz tanıma sistemi gibi farklı sistemlerin kullanılmasının mümkün olacağı ifade edildi. Bu açıdan bakıldığında yüz tanıma sistemleri ile birlikte kişilerin çok daha pratik bir kullanım elde etmesi mümkün.

İlk olarak 19. Yüzyılda geliştirilen ve bu tarih itibari ile çok fazla değişiklik yaşanmadan günümüze kadar gelmeyi başaran QWERTY klavyeler için bu açıdan değişikliğin yapılması da bir anlamda zorunlu görülüyor. Bu bakımdan QWERTY için yapılacak değişiklikler ile birlikte klavyede QWERTY yerine farklı bir dönem de başlamış olacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları