ÖTV Tasarısı Meclis'te Kabul Edildi

Son dönemlerde özellikle otomobil sektörü için Türkiye'de özel tüketim vergisi tartışmaları yaşanırken özel tüketim vergisi için hazırlanan tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildiği belirtildi.

Motorlu taşıtlar için uygulanan özel tüketim vergisinde oranların yeniden düzenlenmesi ile ilgili hazırlanan tasarı Meclis'te kabul edildi. Meclis'te tasarının kabul edilmesiyle birlikte Bakanlar Kuruluna gönderilen tasarının onaylanması ile birlikte özel tüketim vergisinde tüm hesaplamalar yeniden yapılacak.

Farklı Kriterler Uygulanacak

Özel tüketim vergisinde artık motor hacmi ve aracın değeri gibi farklı kriterlerin göz önünde bulundurulacağı belirtirken özellikle özel tüketim vergisi hesaplamalarında dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan kriterlerin esas alınacağı belirtildi. Farklı kriterler doğrultusunda Türkiye'ye özel olarak yeni bir formülün oluşturulduğu ifade edilirken bu formül dahilinde Türkiye'deki özel tüketim vergileri için gerekli hesaplama yapılmış olacak.

Binek otomobiller, arazi taşıtları gibi farklı araç kategorilerinin ne kadarlık vergi vereceği de yeni düzenleme ile birlikte yeniden belirlenecek. Tüm detayların açık bir şekilde paylaşılması beklenirken özellikle araçların farklı miktarlarda ödeme yapacak olması pek çok kişi için de cazip bir seçenek yaratabilecek. Düzenlemelerin gündemde yer aldığı ilk günden itibaren özel tüketim vergisi konusunda kişiler ne kadarlık ödeme yapacağını merak ederken, önümüzdeki dönemlerde yapılacak resmi açıklamalar ile birlitke düzenlemenin resmiyet kazanması ve tüm detaylarının da öğrenilmesi bekleniyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları