Otonom Araçlar Güvenli Mi?

Son dönemlerde giderek sayısı artan otonom araçlar için hala güvenlik tartışmaları yapılıyor. Peki otonom araçlar ne kadar güvenli?

Özellikle Tesla tarafından yapılan üretimler ile birlikte otonom sürüş kullanıcılara sunulurken bu konuda farklı kazaların yaşamaya başlaması her seferinde otonom sürüş güvenliği konusunda daha hararetli tartışmaların yapılmasına neden oluyor. Özellikle kullanıcıların bu kullanımı türüne yeni alışmaya başlaması pek çok soruna yol açarken otomatik pilota tamamen teslim edilen araçların farklı sorunlara yol açabileceği belirtiliyor. Öyle ki yaşanan pek çok kazada otonom sürüş kurallarına uyulmadığı belirtilerek kullanıcılar hatalı bulunmuştu.

Markalar Çalışmalarını Sürdürüyor

Pek çok farklı otomotiv markası da otonom sürüş için önemli bir gelişme sağlarken önümüzdeki yıllarda piyasaya sunulacak araçların hemen hemen tümünde otonom sürüşün yer alması bekleniyor.

Otonom Sürüş Nasıl İşliyor?

Otonom sürüşte özel kamera ve sensörler yardımıyla yol takibi yapılırken yol hakkında internet haritalarından yardım alınıyor. Yol tabelaları takip ediliyor ve trafikteki diğer tüm araçlar ile uygun bir şekilde trafikte aracın ilerlemesi sağlanıyor. Yaşanan sorunların ardından diğer pek çok markanın farklı özellikler ve geliştirmeler yaptığı otonom sürüş şu anda zaafları sahip ve bu pek çok kazada da ortaya çıktı.

Gelecekte Daha İyi Olacak!

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde de özellikle şu andaki yol şartlarının ve kullanıcı birikimlerinin otonom sürüş için çok iyi olmadığını belirtilirken önümüzdeki yıllarda bu durumun çok daha iyi bir hale gelebileceği ifade edildi.

Hangi Araç Ne Kadar Başarılı?

Şu ana kadar farklı modeller piyasaya sunulmuş durumda. Bu kapsamda otonom sürüş için yeni bir araştırma yapılırken, yapılan test otonom sürüş özelliğine sahip cihazların ne kadar başarılı olduğunu da gözler önüne Serdi.

Audi, BMW, Mercedes ve Tesla için yapılan bu testlerde her bir farklı işlem için özel puanlama yapıldı ve sonuç olarak araçların otonom sürüşünün ne kadar başarılı olduğu ortaya çıkarıldı. İşte otonom test ve araştırma sonuçları.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları