Otomotivde İhracat Artıyor

2016 yılında Türkiye'de gerçekleştirilen otomotiv ihracatları ile ilgili resmi bilgiler paylaşıldı. Bilgilere göre yaşanan artış yüzde 11 oranında.

Otomotiv Sanayi Derneği tarafından hazırlanan rapor 2016 yılının üçüncü çeyreği itibariyle Otomotiv sektöründeki ihracat rakamlarını gözler önüne serdi. 2016 yılının 9 aylık süresini kapsayan bu raporda toplam ihracatın yüzde 3 azalmasına karşı otomotiv ihracatındaki yükseli devam etti.

9 aylık süre içerisinde otomotiv ihracatı yüzde 11'lik bir artış yaşadı. Bu ihracat oranı ile birlikte Türkiye'nin ihracat listesinde ilk sırada yer alan otomotiv sektörü son dönemlerde yaşadığı yükselişi devam ettirdiği gibi Türkiye'nin en önemli gelir kaynaklarından birisi olduğunu da gösterdi.

İthalat Azalıyor

Otomobil sektöründe ihracatın artmasının yanı sıra önemli bir gelişme de ithalatta oldu. Öyle ki ithalatın yüzde 2 azalmasıyla birlikte otomotiv alanında ithalattan daha çok ihraç eden bir ülke konumuna geldi. İhracat ve ithalat arasında yaşanan bu denge aynı zamanda dış ticaret açığının da az azalmasını sağladı.

Resmi rakamlara göre Türkiye'nin dış ticaret açığının yüzde 533 oranında azaldığı ve bu doğrultuda 1.4 milyar dolarlık bir açığın kaldığı belirtildi. Otomotiv sektörünün bu şekilde devam etmesi halinde dış ticaret açığının azalmasının yanı sıra ihracat rakamları ile birlikte Türkiye çok iyi bir gelir elde etme imkanı da bulunacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları