Otomatik Telefon Aramasına Büyük Ceza!

ABD'de bir satıcı 96 milyondan fazla otomatik arama yaptığı iddiasıyla 120 milyon dolar tutarında ceza aldı...


BBC Türkçe'nin haberine göre ABD'nin Miami kentinde satış temsilcisi olarak çalışan Adrian Abramovich, habersiz kişilere robot aramaalrla tatil paketleri ve devre mülk satmaya çalışmakla suçlanıyor. 120 milyon dolarlık ceza ABD Federal İletişim Komisyonu'nun (FCC) şimdiye kadar verdiği en büyük ceza oldu.

FCC Abramovich telefon numarasıni gizleyerek insanları yerel bir numaradan arandıklarına inandırdığını söyledi. Bu ABD yasalarının ihlali anlamına geliyor. Telefon aramalarında kayıt edilmiş bir mesajla arananlara TripAdvisor veya Hilton gibi iyi bilinmiş markalardan "çok özel" bir tatil ve seyahat fırsatı sunulacak.

Daha sonrasında arama canlı bir operatöre yönlendiriliyor ve aranan kişiye tatil veya devre mülk satılmaya çalışılıyor. FCC cezayı 2017 yılında vermişti. Fakat Abramovich kararı temyize götürerek cezasının azaltılmasını talep etti. Pai bunun "en büyük yasadışı otomatik arama tertibi" olduğunu söyledi ve cezanın buna uygun olduğunu ekledi. Pai "Bu tür otomatik aramalardan memnun olan tek bir Amerikalıyla karşılaşmadım. Kararımız güçlü ve açık bir meaj veriyor: FCC otomatik arama kurallarını ihlal eden herkese karşı aktif polislik yapacaktır" dedi.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları