Noter SMS İle Bilgilendirecek!

Noterde yaptığımız işlemlerin güvenliği için "SMS bilgilendirme Hizmeti" devreye girdi. Noterde işlem yaptığınız anda bilgilendirme SMS'i gelecek..."SMS Bilgilendirme Hizmeti" noterliklerde işlem güvenliği güvenliği konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Kişsel Verilen Korunması Kanunundaki düzenlemeler çerçevesinde Türkiye Noterler Birliği tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile görüşmeler yapıldı.

Gelinen aşamada projenin hayata geçileceği öğrenildi. Türkiye Noterler Birliği, Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone GSM operatörleri ile çalışma yaparak üç operatör üzerinden ilgili T.C kimlik numarasına ait bütün GSM numaralarına SMS gönderimi sağlanacak.

“SMS Bilgilendirme Hizmeti” ile Noterliklerde adına bir işlem yapıldığında, ilgilinin T.C. kimlik numarasına kayıtlı tüm GSM numaralarına anında SMS gönderilecek. Vekaletname, Araç satış işlemleri, imza sirküleri, imza beyannameleri, temlikname, taahhütname gibi noterliklerde kendi adına yapılan bazı işlemlerden işlem sahiplerinin SMS yoluyla bilgisi olacak.

Noterliklerde kendi adına işlem yapan ilgiliye gönderilen bilgilendirme mesajı üzerine, eğer bu işlem ilgiliye ait değilse SMS’deki noterlik numarasını arayarak işleme müdahale edebilecek.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları