Nobelliler Karıştırdı! GDO Zararlı Mı?

Geçtiğimiz günlerde Nobel Ödülü alan kişiler tarafından yapılan ortak açıklamada GDO ürünlerinin üretiminin serbest bırakılması çağrısı yapılmıştı.

Dünya genelinde ilk çıktığı günden itibaren büyük tartışmalara yol GDO’lu besinlere Nobel ödüllü insanlar farklı bir yaklaşım sergilemişti. Özellikle dünyadaki açlığın giderilmesi ve kişilerin en azından karnını doyurabilmek adına GDO üretiminin desteklenmesi gerektiği belirtilirken yapılan açıklamalarda aynı zamanda Avrupa Birliği'ne de çağrı yapılmıştı.

Tartışma Başladı

Nobel Ödülü alan kişiler tarafından yapılan bu çağrının ardından dünya genelinde yeni tartışmalar başladı. Kişiler GDO’lu ürün tüketiminin çok sakıncalı olacağını ve böyle bir çağrının yapılmasının hiçbir şekilde doğru olmadığını söylerken konu ile ilgili bir açıklama da Türkiye'den geldi.

Onkoloji Uzmanı Doktor Yavuz Dizdar tarafından yapılan açıklamada GDO'lu ürünler üzerinde yapılan araştırmaların ve testlerin pek çok olumsuz sonuçlar sunduğu belirtilirken özellikle bu tür ürün kullanımlarının kansere dahi neden olabileceği açıklandı.

Yavuz Dizdar yaptığı açıklamada GDO'lu ürünlerin insan sağlığı adına çok zararlı olduğu ve kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söylerken böyle bir çağrının yapılmasının da doğru olmadığını belirtti. Kişilerin aç kalmak yerine sağlıksız ve yaşamından dahi edebilecek besinler ile beslenmelerinin doğru olmayacağını ve bunun kabul edilemeyeceğini de söyleyen Yavuz Dizdar yapılan tüm testlerde bugüne kadar GDO’nun tüm kötü sonuçlarının görüldüğü ve GDO’nun oldukça zararlı olduğunu belirtti.

Cüneyt Dizdar Özçelik yaptığı açıklamada çağrının amacının başka olduğunu ve farklı planları üzerinden insan için oyunların oynandığını da ifade etti.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi