Nintendo'nun Başkanı Öldü

Neredeyse uzun yıllardır Nintendo bünyesinin altında başkanlık koltuğun da oturan 55 yaşında ki Satoru Iwate, 'Safra kesesi büyümesinden' dolayı hayatını kaybetti.

Dünya genelinde oldukça büyük bir yankı yapan haber neredeyse gündeme damga vurmuş durumda. Nintendo firmasının CEO’su olarak karşımıza çıkan Satoru Iwate, 55 yaşında hayata gözlerini yummuş durumda. Gerçekleştirilen açıklamalara baktığımız da ise ölümünün nedeninin safra kesesi büyümesinden dolayı meydana geldiği açıklandı.

Nintendo firmasının başına geçmeden öncesinde firmanın oldukça farklı bir departmanı içerisinde görev yapan Iwata, oyunun gelişim sürecinde yapmış olduğu ve EarthBound, Balloon Fight ve Kirby gibi oyunların ortaya çıkmasında oldukça büyük bir pay sahibiydi. Beraberinde 2002 yılı içerisinde Hiroshi Yamauchi’nin yerine başkanlık koltuğu içerisinde oturan Iwata, Nintendo DS aynı zaman da Wii konsollarının bugünlere kadar gelmesinde oldukça büyük bir etken oldu.

Firma ise Iwata’nın yerini henüz kimin geleceği hakkında açıklama da bulunmadı. İlgili yerlerden yapılan açıklamalar gelene kadar koltukla Shigeru Miyamoto ve Genyo Takeda isimler oturacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları