Nintendo Ekonomide Zorlanıyor

Ekonomik anlamda zorlu bir dönemden geçen Nintendo ikinci çeyrek raporlarında da kötü gidişatın devam ettiğini gösterdi.

Nintendo tarafından yapılan son açıklamalarda ekonomik durum hakkındaki güncel raporlar paylaşıldı. 2016 yılının ikinci çeyreği ile ilgili olan bu raporlarda düşüş yaşandığı görüldü. 2016 ikinci çeyreği itibariyle 1.32 milyar dolar gibi bir gelir elde eden şirket, 2015 yılına göre yüzde 33 daha düşük bir rakama ulaşmış durumda. Bu bakımdan özellikle cihazların satış noktasında yaşanan sorunlar ve düşüş ekonomik tabloya da yansımış durumda.

Her ne kadar Pokemon GO gibi farklı oyun türlerinde iyi bir gelir sağlayan Nintendo buna rağmen ekonomik anlamda bir toparlanma yaşamadı. Nintendo için ekonomik şartların değiştirilmesi bazı şartlara bağlı. Nintendo’nun sektördeki en önemlisi amaçlarından bir tanesi cihazların yüksek olanlarda satması ve bu satış ile birlikte elde edilecek gelirin yükseltilmesi.

Bu bakımdan cihazların kullanıcılar tarafından tercih edilmemesi ekonomik tabloya da hemen yansıyor. Piyasaya sunulan son model Switch ise bu konuda önemli bir umut vaat ediyor. Yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaracak yeni model sektördeki tüm dengeleri yeniden değiştirebilir. Bu bakımdan şu anda sektörde her ne kadar Nintendo ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçse de satışlarda başarıya ulaşması iyi bir gelir sağlayacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları