Netflix'ten RTÜK'e cevap!

Bir süredir Netflix ile ilgili sansür durumları sosyal medyada çok ses getirmiş ancak Netflix tarafından konuyla ilgili bir açıklama gelmemişti.

RTÜK denetimine gireceği konuşulan Netflix bugün basın açıklaması yaptı. Tüm dijital platformlarda RTÜK denetimine gidileceği yönündeki yönetmeliğin yürürlüğe girilmesinin ardından yayın yapabilmek adına lisans başvurusu yapmak zorunda kalan 600'den fazla platform gerekli açıklamaları yaptı. Bu başvuruyu yapanlar arasında elbette Netflix vardı.

Netflix'in Türkiye'deki varlığının ne olacağı da merak ediliyordu. Çünkü bir dedikoduya göre Netflix, Türkiye'den çekilecekti. Ancak Netflix bugün yapmış olduğu açıklamada böyle birşeyin söz konusu olmadığını belirtmiş oldu.

Türkiye'de 1.5 milyon üyeye sahip olan Netflix Türkiye'nin sözcüsünün yaptığı açıklamada Türkiye'deki yatırımlara devam edeceğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

Yani sonuç olarak anlayacağımız şu ki Netflix, çocuklar için ebeveyn kontrolüne dikkat çekiyor.

Peki siz sansür için ne düşünüyorsunuz?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları