NASA ve ESA işbirliğinde gökcisimlerin çarpışmaması için...

Bir testte, NASA uzay aracı onu saptırmak için bir asteroitle çarpışacak.Araştırmacılar bir ESA aracı kullanarak etkinin etkisini ölçecekler.

NASA, ESA, Asteroid etki saptırma değerlendirme görevine yönelik çalışmaları birleştiriyor. Görev, Didymos adlı bir çift asteroitin küçük kısmını saptırmayı hedefliyor.

ABD, Avrupa ve dünyadaki araştırmacılar, uzayda bir asteroit saptırma misyonunu tartışmak ve tekniği baş döndürücü bir asteroid çarpışmasına karşı etkili bir savunma yöntemi olarak kanıtlamak için bir araya geliyor. Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) asteroit araştırmacıları ve uzay aracı mühendisleri ile birlikte dünyanın dört bir yanından gelen diğer araştırmacılar, 11 Eylül - 13 Eylül tarihleri ​​arasında Roma'da buluşacak ve görevdeki ilerlemesini kontrol edecek Asteroit Etki Sapma Değerlendirmesi (AIDA).

Bu görev, Didymos adlı çift asteroitin küçük kısmını saptırmayı hedefliyor. Bu amaç için, asteroit içine çarpmak üzere bir uzay aracı yapılacak ve daha sonra, ESA'ya göre çarpışma bölgesini incelemek ve çarpışmanın etkileri hakkında gerekli verileri toplamak için başka bir uzay aracı asteroide ulaşacak.

Roma'daki üç günlük Uluslararası AIDA Çalıştayı sırasında katılımcılar iki uzay aracı, NASA tarafından Çifte Asteroid Etki Testi (DART) ve ESA tarafından Hera ile ilgili gelişmeleri paylaşacaklar. DART, Eylül 2022'de saniyede 6.6km hızla asteroitle çarpışacak. Asteroitlerin Görüntülenmesi için Light Italian CubeSat (LICIACube) adlı bir İtalyan uydusu, etkiyi izlemek için DART ile birlikte seyahat edecek. Bundan sonra, Hera “asteroitin kütlesi ve detaylı krater şekli gibi ölçümler alarak darbe sonrası asteroitin yakın araştırmasını” gerçekleştirecek. Hera'nın sunduğu sonuçlar çarpışmanın etkinliğini tespit etmeye yardımcı olacak ve bu deneyin gerçek bir tehdidi dağıtmak için gerçekten güvenilir bir yöntem olarak kullanılıp kullanılamayacağını doğrulayacaktır. Hera, 2024 Ekim'inde başlatılacak ve yaklaşık iki yıl sonra asteroide ulaşacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları